Otevřené brány opět pomohou zpřístupnit církevní objekty

05.04.2019 10:40

ZLÍNSKÝ KRAJ – Rada Zlínského kraje se rozhodla v rámci Programu Otevřené brány podpořit 26 projektů částkou 1,2 milionu korun. Z toho čtyři projekty jsou doporučeny ke schválení v nadcházejícím zastupitelstvu.
„Program Otevřené brány umožňuje zpřístupnit bohatý fond památek církevní povahy, zejména umělecky a historicky cenných kostelů a jejich mobiliářů ve Zlínském kraji,“ vysvětlil radní Miroslav Kašný, který má na starost oblast kultury.  
Mezi podpořené se řadí například farnost svatého Filipa a Jakuba Zlín, ŘKF Štípa, Římskokatolická duchovní správa Svatý Hostýn, ŘKF Rožnov pod Radhoštěm, ŘKF svatého Mořice Kroměříž, ŘKF Velké Karlovice, ŘKF Luhačovice, ŘKF Vsetín a několik dalších farností v celém Zlínském kraji.
„Podpoření žadatelé využijí přidělené peníze na zajištění bezplatné průvodcovské služby a přístupu do sakrálního objektu návštěvníkům v období květen až září a to v letech 2019 - 2021 ve zvoleném návštěvnickém režimu,“ doplnil Miroslav Kašný.
„Jedná se již o desátý ročník tohoto projektu. Pilotně byl zahájen v roce 2009 a začínal s devíti kostely nabízejícími zdarma s proškolenými průvodci možnost exkurze sakrálního prostoru, čehož tehdy využilo asi 40 tisíc zájemců. V roce 2018 již bylo do Otevřených bran zařazeno 28 kostelů, ve kterých 162 průvodců provedlo zdarma celkem 211 tisíc turistů,“ dodala krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

Text a foto: Vlastimil Langer
Zdroj: www.kr-zlinsky.cz