Otazníky kolem propagace projektu nové nemocnice v Malenovicích

21.07.2020 16:12

ZLÍN - Zlínský kraj podle zprávy, kterou krajští zastupitelé dostali včera až ve 23.00, utratil téměř jeden milion korun za propagaci projektu nové nemocnice v Malenovicích. Jednalo se především o výrobu a vysílání spotů například v kinech před projekcemi filmů ve zlínském Golden Apple Cinema nebo v Městských kinech v Uherském Hradišti, vysílání rádiových spotů v Rádiu Zlín nebo Rádiu Čas či propagaci příspěvků na Facebooku.
Podle kritiků však tato zpráva obsahuje několik problematických míst. V seznamech ohledně propagace nové krajské nemocnice není zahrnuta inzerce v tištěném deníku MF Dnes a magazínu 5plus2,  v zápisech z rady Zlínského kraje za rok 2019 a 2020 není žádné usnesení o tom, že by měl kraj za tuto zaplatit byť jedinou korunu, a v neposlední řádě výrazná částka z utracených peněz (přes 280 tisíc korun) plynula do Regionální televize CZ, jejíž jednatelkou a majitelkou je Eva Stejskalová - bývalá mluvčí vsetínské radnice a bývalá senátorská asistentka Jiřího Čunka.

„Veškerou propagaci nové nemocnice nelze považovat za nic jiného než za předvolební kampaň Jiřího Čunka do krajských voleb, takže není možné, aby byla placena z peněz daňových poplatníků. Navíc za naprosto nepřijatelné považuji situaci, kdy jsou z krajského rozpočtu placeny řádově ve statisících částky firmě Regionální televize CZ, kterou vlastní Eva Stejskalová, bývalá mluvčí vsetínské radnice (Jiří Čunek zde byl ještě nedávno starostou) a bývalá senátorská asistentka Jiřího Čunka,“ sdělil senátor Tomáš Goláň (SEN 21).

„Já platím kampaň za zachování Baťovy nemocnice ze svých soukromých peněz, nikoliv z peněz vybraných na mou volební kampaň, pan Čunek si ji platí z peněz kraje. Přitom srovnání obou variant neexistuje, navíc zcela absentuje koncepce krajského zdravotnictví, takže kde bere hejtman tu jistotu, že kampaň pro stavbu nemocnice nové je tou správnou a že ji má platit kraj? Podle tohoto chování lze Jiřího Čunka směle považovat za klasickou ukázku politika z devadesátých let, kdy politici v té době o všem rozhodovali podle vlastních zištných zájmů bez odborných podkladů a jakékoliv odborné kvalifikace. A je zcela jistě pravdou, že Jiří Čunek nemá žádné zkušennosti ze zdravotnictví, žádnou odbornou kvalifikaci pro zodpovědné rozhodování. Pak se ale nabízí otázka, kde bere tu odvahu rozhodovat naprosto nezodpovědným způsobem o budoucnosti zdravotnictví celého kraje a nejen o budoucnosti zdravotnictví, ale i kraje celého,“ zdůraznil senátor Tomáš Goláň.

„Jiří Čunek prohlašuje, že nadcházející krajské volby budou o nové nemocnici, v tom s ním musím souhlasit. Potom se ale milion korun z rozpočtu kraje na propagaci nové nemocnice nedá považovat za nic jiného, než za předvolební kampaň Jiřího Čunka placenou z veřejných peněz. Tyto peníze šly na naprosto nevyváženou kampaň plnou manipulace i vyslovených lží. Je vidět, že Jiří Čunek cítí, že mu teče do bot a občané jeho vysněný projekt odmítají. Co říká a dělá ve snaze to zvrátit je jeho vizitka a záležitost jeho svědomí. Je ale naprosto nepřijatelné, aby k tomu používal peníze občanů určené na úplně jiné, mnohem důležitější věci,“ dodal Ondřej Martínek, zakladatel občanské skupiny Zachraňme Baťovku.

Jiří Böhm, ABBBA Consulting, s.r.o.

Vizualizace nové nemocnice. Foto: Zlínský kraj