Osmičková výročí připomenou v Kroměříži i dva koncerty

16.09.2018 08:39

KROMĚŘÍŽ - Dva koncerty Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín připomenou v září v Kroměříži letošní osmičková výročí – léta 1848, 1918, 1938 či 1968. První nazvaný Na plese národů Rakouska – Uherska, kde s filharmoniky vystoupí taneční soubor Hradišťan, se uskuteční ve skleníku Květné zahrady 19. září v 19:30, druhý koncert Sinfonia Fišeriana I. je na programu v Domě kultury 21. září v 19:00. „Věřím, že oba koncerty nabídnou dobrou zábavu i umělecký zážitek,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).

Na prvním koncertu zlínská filharmonie pomyslně přenese návštěvníky do období elegantních bálů, které se již od poloviny 19. století staly nedílnou součástí společenského života běžných měšťanů. V průběhu večera zazní několik skladeb pocházejících z různých koutů někdejšího rakouského mocnářství. Posluchači mohou mimo jiné očekávat českou polku, valašský odzemek, vídeňský valčík, uherské rapsodie či tance ze Sedmihradska. O taneční doprovod se postará zmíněný soubor Hradišťan, který vznikl v roce 1950 v Uherském Hradišti.

Sinfonia Fišeriana I. připomene slavné melodie stříbrného plátna z filmů Luboše Fišera, a to v atraktivním živém provedení v podání velkého symfonického orchestru. „V rámci tohoto koncertu uvede Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou šéfdirigenta Stanislava Vavřínka poutavý pořad sestavený z vybraných skladeb z filmů Petrolejové lampy, Adéla ještě nevečeřela, Zlatí úhoři, Tajemný hrad v Karpatech, Romaneto nebo Babička,“ popsala ředitelka Domu kultury Daniela Hebnarová.

Koncerty doprovázejí mezinárodní konferenci Zrod soudobého Středoevropana, která se bude zabývat kulturně-historickým vývojem občanské společnosti v rozmezí let 1848 až 2018. Nabídne přednášky předních českých historiků. Příspěvky budou věnované zejména vzniku moderního českého, slovenského a maďarského národa. Konference, která se koná na kroměřížském zámku, je určená široké odborné veřejnosti. Akci doplní i výstava Rozlomená doba v Muzeu umění Olomouc.

Vlastimil Langer

Foto: www.mesto-kromeriz.cz