Organizátoři Zlín Film Festivalu představili vizuál 59. ročníku

07.02.2019 08:34

ZLÍN – Mláďata opic se již dost vydováděla. Nastal čas vyrazit na velkou cestu kolem světa. „To je hlavní myšlenka vizuálu letošního 59. ročníku Zlín Film Festivalu, který se ponese právě v cestovatelském duchu. Základem vizuálu, jenž představili organizátoři festivalu ve středu 6. února ve zlínském Kongresovém centru, jsou opět hravé kresby opic výtvarníka Petra Nikla. Festival se letos uskuteční od 24. května do 1. června,“ informovala PR manažerka festivalu Kateřina Martykánová.
Hlavním tématem nadcházejícího ročníku festivalu je Objevuj a poznávej a váže se k letošním stým narozeninám slavného cestovatele a spisovatele Miroslava Zikmunda. Proto ani ve vizuálu kromě opiček nechybí legendární vůz Tatra 87, kterým cestovatelé Hanzelka a Zikmund projeli svět. Vizuál pak doplňuje barevný kruh symbolizující slunce.
„Dovolujeme si uvěřit, že idea spojení známého motivu cestovatelů a slunce jako barevného kruhu se všemi barvami známého vesmíru bude přijata diváky festivalu pozitivně. Chceme dokázat veřejnosti, že vizuál vytvořený spojením ‚vysokého umění‘ a vědy může oslovit úplně všechny generace,“ popisuje hlavní prvky vizuálu jeho autor, Zdeněk Macháček ze Studia 6.15.
„Veselé opičky už totiž přestaly dovádět a začínají poznávat, objevovat a studovat svět, život kolem a celý vesmír. Po přečtení mnoha cestopisů a jiných svazků velkých cestovatelů H+Z jim rodiče zakoupili vůz Tatra a vše ostatní pro uskutečnění výpravy za poznáním,“ přibližuje myšlenku výtvarník Petr Nikl.
Cestovatelská témata se budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. Letos došlo k proměně struktury filmového programu s cílem zpřehlednit a zviditelnit tři základní programové bloky. Mimo již tradiční soutěže a sekce nazvané nově Festival Classics se filmová přehlídka v roce 2019 zaměří právě na téma Objevuj & Poznávej. „Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: Příroda, Lidé A Země,“ připomenula umělecká ředitelka Markéta Pášmová.
Významné životní jubileum pana Miroslava Zikmunda připomene festival projekcemi filmů, besedami či výstavami, na jejichž programu a obsahu spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samozřejmě s Klubem Hanzelky a Zikmunda ve Zlíně. „Za zmínku jistě stojí projekt Zikmund100, který mapuje cesty H+Z z let 1959-64 a přináší dokumentaci z retrospektivního pohledu s odstupem 54 let, nebo třeba přednáška režiséra a cestovatele Petr Horkého spojená s projekcí filmu Století Miroslava Zikmunda,“ uvádí prezident festivalu Čestmír Vančura a dodává: „Cestovatelské téma se také promítne do doprovodných aktivit pro děti. Prostřednictvím populárně naučného programu „Po stopách Zikmunda a Hanzelky“ v parku Komenského přiblížíme dětem neotřelou formou zajímavá místa z jejich cest.“
V návaznosti na téma Objevuj a poznávej nebudou chybět mezi hosty festivalu ani další významní cestovatelé, popularizátoři cestování a dobrodruhové, se kterými se diváci budou moci setkat nejen v rámci filmových besed.
Sérii cestovatelských přednášek doplní i umělkyně, spisovatelka a cestovatelka Dorota Nvotová nebo fotografové Václav Šilha a Jan Rybář. Návštěvníci se mohou těšit i na vyprávění o nízkonákladovém cestování s názvem Ponožky na cestách či o dobrodružné cestě přes Indii na rikšách.
Doprovodný program festivalu tradičně nabídne i zajímavou Film Industry sekci s odbornými přednáškami a workshopy, řadu divadelních představení, koncertů, výstav, interaktivních a benefičních programů a také sportovních a společenských akcí. „Diváci si letos po návštěvě kina mohou dopřát hudební zážitek v podání kapel Mirai, Mandrage, Inekafe, benefiční koncert Michala Davida pro Kapku naděje nebo třeba Industry party v kulisách továrního areálu,“ láká na doprovodný program ředitelka Jarmila Záhorová.
Tradiční součástí Zlín Film Festivalu bude i dražba uměleckých filmových klapek. Letošní 22. ročník Salonu filmových klapek odstartuje 12. března v Praze. Klapka Tour 2019 bude mít letos pět zastávek – z Prahy se vydá do Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna a do Zlína, kde vyvrcholí tradiční aukcí, která se uskuteční 26. května v Kongresovém centru.
Již počtvrté zakončí filmovou přehlídku ve Zlíně Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín, jehož start je naplánován v sobotu 1. června na 16:00 hodin. Předcházet mu bude i oblíbený Festivalový ING rodinný běh na 1400 metrů určený pro rodiče s dětmi a také pro ty, kteří  preferují kratší trasy.
59. ročník Zlín Film Festivalu oficiálně završí projekce a doprovodný program v Mikulově, kde se od 7. do 11. června již potřetí budou konat Mikulovské ozvěny Zlín Film Festivalu.
Zlín Film Festival – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě.

Více na www.zlinfest.cz

Foto: Zlín Film Festival