Okolí Helštýna projde omlazovací kúrou

09.02.2019 09:24

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Místo, odkud je krásná vyhlídka na Valašské Meziříčí a jeho okolí, projde ještě v letošním roce revitalizací. „Kromě nového mobiliáře nebo opravy terasy čeká návštěvníky památníku na Helštýně i jedna novinka. Radnice vyčlenila na tuto akci více než jeden milion korun,“ uvedl tiskový mluvčí meziříčské radnice Lukáš Martinek.

Město plánovalo revitalizaci dlouhou dobu. Práce by měly začít v srpnu letošního roku a potrvají maximálně rok. „Na terase plánujeme opravit zdiva, pilíře a dlažbu a vyměníme zábradlí. Projekt počítá také s novými stožáry na vlajky, kamennými pilíři s kovovými mísami a instalací nových laviček, litinových košů a naučných tabulí,“ vyjmenovala místostarostka města Yvona Wojaczková. „Vedle pomníku necháme vyznačit půdorys původního barokního letohrádku Belveder, který místu dominoval do poloviny 19. století,“ představila místostarostka novinku.

Město podalo na obnovu pietního místa žádost o dotaci na projekt přeshraniční spolupráce „Společné obzory - rozvoj cestovního ruchu prostřednictvím revitalizací památných míst regionu“ z Fondu malých projektů z operačního programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika.

„Do revitalizace se pustíme určitě. Získání dotace a tím pádem zapojení slovenského partnera z Čadce by bylo příjemným bonusem,“ řekl Daniel Šulák, vedoucí oddělení rozvoje města. Město by v případě získání dotace zaplatilo částku 560 tisíc korun.

Pomník na Helštýně stojí od roku 1948. Byl vybudován na počest obětí druhé světové války podle návrhu architektů Josefa Místeckého a Jaroslava Hlaváče.

Foto: www.valasskemezirici.cz