Oblíbená turistická destinace se představuje v rámci Chorvatských dnů

23.06.2020 07:42

KROMĚŘÍŽ - Tradiční týdenní projekt věnovaný zemi, která právě předsedá Radě Evropské unie, letos zve návštěvníky na Jadran. Program Chorvatských dnů zahájila v pondělí 22. červma ve foyer radnice vernisáž výstavy Moravští Chorvati - zapomenutá menšina a až do pátku 26. června si mohou zájemci prostřednictvím přednášek, besed, hudebních i tanečních vstoupení připomenout oblíbenou turistickou destinaci.

 „Chorvatsko je pro mnohé z nás symbolem léta, je zemí, kam spousta Čechů mířívala a stále míří na letní dovolenou. Ale skutečně Chorvatsko známe? Chorvatské dny nabízí zájemcům nejen pomyslný výlet za sluncem a mořem, ale také seznámení s historií a současností balkánské země, s její kulturou, přírodou, obyvateli, jídelníčkem,“ řekl starosta Kroměříže Jaroslav Němec, který nad projektem převzal záštitu spolu s ministrem zahraničních věcí ČR Tomášem Petříčkem a velvyslankyní Chorvatska v ČR J. E. Ljiljanou Pancirov.

Chorvatské dny připravili členové spolku Evropa doma, z. s., v čele s členkou Zastupitelstva města Kroměříže Olgou Sehnalovou.
„Program je pestrý, chybět nebude cestovatelská přednáška v knihovně Kroměřížska, historici z Muzea města Brna nám přiblíží život válečníka a dobrodruha barona Trencka. Své znalosti o Chorvatsku a EU si mohou zájemci vyzkoušet v populárním pub kvízu v pivnici Černý Orel a srdečně všechny zvu také na závěrečný Chorvatský večer na nádvoří radnice, na kterém přivítáme i velvyslankyni Chorvatské republiky v České republice J. E. Ljiljanu Pancirov,“ uvedla Olga Sehnalová.
„V rámci Chorvatských dnů je v Knihovně Kroměřížska k vidění výstava fotografií z cest do Chorvatska pořádaná centrem Europe Direct. Zároveň si zájemci budou moci v knihovně vypůjčit knihy chorvatských autorů. Restaurace Černý Orel nabízí po celý týden chorvatská jídla,“ přiblížil tiskový mluvčí.

Dny věnované zemím právě předsedajícím Radě EU probíhají v Kroměříži od roku 2010. Celkem tak měli Kroměřížané možnost pomyslně navštívit 18 zemí, Chorvatsko je devatenáctou, s jejíž historií i současností se mohou seznámit.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž