O galaxiích a vesmírném cestování on-line

25.10.2020 11:06

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Činnost astronomického kroužku při valašskomeziříčské hvězdárně nezastavil ani koronavirus.
„Členové kroužku si ve středu namísto obvyklého setkání ve hvězdárně dali „videoschůzku“ na sociální síti. Nebylo to poprvé. Obdobný způsob bezpečné komunikace zvolili už během jarního nouzového stavu,“ sdělil mluvčí hvězdárny Josef Beneš.
„Tentokrát jsem dětem vyprávěl na téma Galaxie a vesmírné cestování,“ řekl vedoucí kroužku a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Ve svém futurologickém výkladu se zaměřil na možnosti pořádání výprav nejen k okolním hvězdám a planetám, ale i do jiných galaxií. „Jistým průkopníkem v tomto směru je technika, která už létá mimo Sluneční soustavu,“ připomněl Kraus, jenž mladým astronomům zároveň vysvětlil, kam by takové výpravy budoucnosti mohly zamířit.
„Nabízejí se třeba trpasličí nebo nepravidelné galaxie, které obklopují naši Galaxii Mléčná dráha,“ dodal pracovník hvězdárny.  I když už měl za sebou dopolední on-line školní výuku, Cyril Janík se na setkání s vedoucím kroužku těšil. „Je to zábavnější než vyučování. A docela by mi povídání o astronomii chybělo,“ tvrdil jedenáctiletý školák.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Hvězdárna Valašské Meziříčí

Pod foto: Odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus