Novým hejtmanem Zlínského kraje se stal Radim Holiš z Rožnova

10.11.2020 19:14

ZLÍNSKÝ KRAJ – Novým hejtmanem Zlínského kraje je ode dneška Radim Holiš, dosavadní starosta Rožnova pod Radhoštěm, jehož do funkce zvolili dnes na prvním ustavujícím zasedání Zastupitelstva Zlínského noví zastupitelé, které si pro nadcházející čtyřleté funkční období 2020-2024 zvolili občané v říjnových krajských volbách.
„Do 45 členného zastupitelstva se dostali zástupci osmi stran, kdy devět mandátů obsadilo hnutí ANO, stejně tak devět jich má KDU-ČSL, po šesti křeslech získali Piráti a STAN, pět zastupitelů má ODS, čtyři mandáty ČSSD, po třech křeslech obsadí SPD a také Trikolóra-Soukromníci-Nezávislí. Novou koalici tvoří zástupci ANO, Pirátů, ODS a ČSSD, kteří také figurují v devítičlenné Radě Zlínského kraje v poměru: ANO – 3, Piráti – 3, ODS – 2 a ČSSD – 1. Zastupitelé zvolili nového hejtmana, jímž se stal Radim Holiš (ANO),“ uvedla tisková mluvčí Zlínského kraje Adéla Kousalová.
Zastupitelé zvolili také pět náměstků, kteří budou zastupovat hejtmana v době jeho nepřítomnosti. Statutární náměstkyní byla zvolena Hana Ančincová (Piráti), do jejíž kompetence patří životní prostředí a zemědělství a dále oblast sociálních věcí a neziskového sektoru. Druhým náměstkem, který má na starosti dopravu, je Radek Doležel (ANO). Třetím náměstkem – pro strategický rozvoj, územní plánování a cestovní ruch – je Lubomír Traub,(ODS). Čtvrtou náměstkyní, která převzala zodpovědnost za resort zdravotnictví, je Olga Sehnalová (ČSSD). Pátým náměstkem - pro finance, majetek a rozvoj podnikání – je David Vychytil (ANO). Radním pro digitalizaci, mládež a sport stal Jiří Jaroš (Piráti). Radní pro kulturu a školství je Zuzana Fišerová (Piráti). Radním pro investice a dotace je Zbyněk Fojtíček (ODS). Kromě Jiřího Jaroše budou všichni členové krajské rady pracovat jako uvolnění.
„Zastupitelé schválili i tři uvolněné předsedy výborů zastupitelstva s tím, že funkci předsedy Výboru pro dopravu bude vykonávat od 11. listopadu Jakub Zach (Piráti), předsedkyní Výboru sociálního se s účinností od 11. listopadu stává Alena Gajdůšková (ČSSD) a předsedou Výboru pro rozvoj podnikatelských aktivit bude od stejného data Tomáš Janča (ANO),“ informovala mluvčí.
Rovněž byli zvoleni předsedové a členové dalších 11 výborů a výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava.
Zasedání zastupitelstva Vprobíhalo za zvýšených hygienických opatření v souvislosti s epidemií koronaviru. Pro případ, že by někdo ze zvolených zastupitelů byl v karanténě, krajský úřad organizačně zajistil i distanční formu účasti, která však nemusela být využita. Další zasedání krajského zastupitelstva se uskuteční 14. prosince.
Nový hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš se narodil 12. srpna 1975 ve Valašském Meziříčí. Absolvoval Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí a následně vystudoval obor Pozemní stavby na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Po absolutoriu začal pracovat jako projektant s autorizací na pozemní stavby, od r. 2012 se věnoval i realizaci staveb. Roku 2014 se stal členem hnutí ANO 2011. Od roku 2014 je již druhé volební starostou Rožnova pod Radhoštěm, kde s rodinou žije. Je ženatý, má dva syny.
Zdroj a foto: Zlínský kraj

Novému hejtmanovi blahopřeje ke zvolení Stanislav Mišák, který jako nejstaší člen zastupitelstva zahajoval jeho jednání.