Nový stůl unese 250 kilového pacienta

12.12.2017 09:03

ZLÍN - Operatéři v Krajské nemocnici T. Bati začali používat nový vysoko zátěžový operační stůl Trumpf. „Důvodem k pořízení takového zařízení je narůstající počet silně obézních pacientů. Na klasickém operačním stole s nosností do 135 kilogramů může být totiž akutní operace pro takové pacienty riziková,“ in formovala tisková mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
Nový operační stůl patří k nejmodernější generaci s nosností do 400 kg a v polohovacím módu unese pacienta do hmotnosti 250 kg. „Je vybaven inteligentním dálkovým ovladačem s displejem, který upozorňuje obsluhu na možnost kolizní situace. Součástí stolu je bohaté příslušenství, které umožňuje provést na něm operace u extrémně obézních pacientů všem deseti operačním odbornostem operujícím v naší nemocnici,“ uvedl primář Centrálních operačních sálů Ivan Anděl.
Nadměrná hmotnost lidského těla je choroba jako taková a přináší pacientům řadu komplikací. „Jednou z nich je vysoká náročnost operací zejména v dutině břišní. Kromě náležitě vybaveného operačního stolu jsou zapotřebí dlouhé operační nástroje, výkonná operační světla a zkušenosti operatéra,“ řekl primář Ivan Anděl. „ U pacientů, kterým se nedaří snížit tělesnou hmotnost úpravou životního stylu, případně lékařem vedenou léčbou, se v posledních letech začala používat operační metoda zvaná bariatrická chirurgie. Zavedení tohoto typu operací připravují v příštím roce také chirurgové v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně,“ dodal primář.
Nejčastějšími typy bariatrických operací jsou plikace žaludku nebo bandáž žaludku. Nový vysoko zátěžový stůl umožní, aby pacienti ze Zlínského kraje, kteří jsou k bariatrické operaci vhodní, nemuseli za touto léčbou dojíždět do nemocnic mimo region.
Podobný operační stůl byl pořízen také s příslušenstvím pro neurochirurgickou operativu. Oba stoly nemocnice zakoupila v rámci dotací IROP a stály pět a půl miliónu korun (spoluúčast KNTB 15%).

Vlastimil Langer
Foto: www.kntb.cz