Nový městský úřad vyroste v areálu bývalé Křižanovy pily

28.06.2020 08:31

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - O budoucnosti městského úřadu rozhodovali v úterý 23. června zastupitelé Valašského Meziříčí. „Úřad aktuálně sídlí ve čtyřech budovách a zejména objekt v ulici Zašovská potřebuje nákladnou rekonstrukci. Cílem vedení města je zajistit odpovídající prostory a vhodnější rozmístění jednotlivých odborů pro tisíce klientů, kteří MěÚ každoročně navštíví,“ uvedl tiskový mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.

Městský úřad Valašské Meziříčí sídlí v budovách na náměstí a ulicích Soudní, Komenského a Zašovská. Vzhledem k tomu, že do správního obvodu obce s rozšířenou působností Valašské Meziříčí spadá 18 obcí, ročně jej navštíví přes 100 tisíc klientů.
„Roztříštěnost pracovišť a nevyhovující stav objektu V ulici Zašovská nás vedou k tomu, abychom našli optimální řešení této situace. K dispozici máme tři varianty a to rekonstrukci stávajícího objektu, přestavbu bývalého potravinářského učiliště vulici Sokolská nebo výstavbu nového objektu,“ popsal současný stav starosta Robert Stržínek. Každá z variant má své plusy a mínusy, které zvažovali valašskomeziříčští zastupitelé.

V případě umístění MěÚ v objektu v ulici Sokolská by město seskupilo všechna pracoviště v jedné lokalitě (odhadované náklady 232 milionů Kč). „Důvodem je zejména potřeba úpravy ulice Pospíšilova a vybudování nového parkovacího domu s kapacitou 150 míst. Náklady na jedno parkovací místo se přitom pohybují mezi 600 až 900 tisíci korunami,“ sdělil David Černoch, vedoucí odboru komunálních služeb.

Varianta rekonstrukce stávající budovy v ulici Zašovská (náklady 211 mil. Kč) nabízí dostatečnou kapacitu i pro umístění městské policie. „V tomto případě je k ceně třeba přičíst náklady na vybudování parkovacích stání, úpravu komunikací či výsadbu zeleně a doplnění mobiliáře. Rekonstrukce by byla náročná také s ohledem na zajištění stavby, které je nezbytné vzhledem k materiálům použitým v minulosti. Součástí stavebních prvků jižní fasády je totiž nebezpečný azbest,“ pokračoval vedoucí odboru komunálních služeb.

Radnice vytipovala také trojici lokalit pro možnou výstavbu nového MěÚ – areál bývalých kasáren (284 mil. Kč), proluka v ulici Masarykova (325 mil. Kč) a areál bývalé Křižanovy pily (285 mil. Kč). Jedná se o plochy ve vlastnictví města. Pouze v případě proluky v ulici Masarykova vlastní Valašské Meziříčí cirka polovinu pozemků.

„Všechny předložené varianty jsme v rámci zastupitelstva detailně prodiskutovali a zvažovali. Nejvhodnějším řešením se nám jeví výstavba nového objektu městského úřadu v areálu bývalé Křižanovy pily, kterou podpořila většina 15 zastupitelů. Pro řešení celé lokality zároveň připravujeme architektonicko-urbanistickou soutěž a výhodou je i dostupnost plánovaného dopravního terminálu.Stávající objekt v ulici Zašovská pak můžeme prodat či přestavět na byty,“ uzavřel starosta Robert Stržínek s tím, že Valašské Meziříčí nebude mít nový městský úřad dříve než mezi lety 2025 a 2026.

Zdroj: MěÚ Valašské Meziříčí

Ilustrační foto: Archiv KNZ