Novou sérii scénických čtení MDZ zahájí oceněným textem Ident

11.01.2018 10:35

ZLÍN - Vítězný text Anonymní dramatické soutěže 2017 Identity uvede 15. ledna v 19.00 v Dílně v premiéře Městské divadlo Zlín. „Inscenace je první ze série tří scénických čtení na téma Made in Czechia. Premiéry se zúčastní i autorka textu Barbora Hančilová,“ informovala mluvčí divadla Veronika Jurčová.
Hančilová do názvu vložila základní téma své hry, které na mnoho způsobů prozkoumává v mozaice partnerských, manželských, rodinných i školních vztahů.  „V zásadě je to hra o tom, jak mladá generace hledá sama sebe, ale k tomu musí pochopit i svou vlastní minulost a kořeny, nebo se s ní vyrovnat.  Ve hře je několik dějových linek, partnerské problémy, vztah studentky a jejího pedagoga, pátrání po identitě vlastního otce u jednoho z hrdinů.  Slovo identita a identifikace mají k sobě blízko,“ řekl dramaturg Vladimír Fekar, který scénická čtení pro zlínské jeviště „objevil“.
„Můžeme díky nim pravidelně představovat současné texty, a to mi přijde od samotného počátku jako povinnost našeho divadla. Náznakem scénografie či jen pouhým jemným rozehráváním situací otevíráme divákovu imaginaci, jsou nedoslovné právě proto, že představují především slova, z nichž jsou hra a vztahy mezi postavami utkány. Jsou příležitostí setkat se s velmi kreativními lidmi, kteří píší a překládají, přivést je za námi do Zlína. Je to záležitost v divadle jedna z nejprchavějších a nejintenzivnějších, protože zpravidla nemá reprízy. Ty texty jako plaché volavky jen proletí Zlínem. Je krásné být u toho, když prolétají,“ svěřil se Fekar.
Hrají Markéta Kalužíková, Jana Drgová, Eva Daňková, Anna Randárová, Zdeněk Lambor, Marek Příkazký a Josef Koller. Režie Tereza Říhová.
Anonymní dramatickou soutěž každoročně vyhlašuje agentura Aura-Pont a je následovnicí 22. ročníku Ceny Alfréda Radoka.

Vlastimil Langer

Foto: Městské divadlo