Nové hřiště na hru pétanque nabídne svým občanům i široké veřejnosti už brzy město Luhačovice

12.10.2019 08:19

LUHAČOVICE -  Vedla projektů pro děti a mládež chce luhačovická radnice vyjít vstříc i seniorům a výstavbou hřiště pro pétanque rozšířit zázemí podporující jejich aktivity.

„Spolek aktivních seniorů mě mile překvapil svou celkově aktivní činností a zápalem pro hru pétanque. Zároveň si velmi vážím jejich součinnosti a ochotou předvést svou hru během prezentace našeho města v soutěži o destinaci roku ‚EDEN‘. Libí se mi jejich přístup a nové hřiště jim udělá radost." uvedl starosta Marian Ležák.
Pétanque je velice oblíbenou hrou právě zejména u starších generací, protože je fyzicky nenáročný, vhodný v podstatě pro každého. „Hřiště proto bude umístěno u městské knihovny, protože v budově se schází luhačovický Spolek aktivních seniorů, který bude hřiště často využívat. S členy SAS jsme řešili, jak by si představovali konkrétní umístění hřiště. Kvůli plánu realizovat takové sportoviště jsme navíc s vedením TS také navštívili pétanquová hřiště, která fungují v některých městech v okolí," přiblížil místostarosta Jiří Šůstek, který má v kompetencích majetkové záležitosti města i sociální věci.
Podle informací Technických služeb Luhačovice, které mají nové sportoviště realizovat, by se s realizací mělo začít už brzy a hřiště má být hotové koncem října. Vzhledem k prostorovým možnostem u knihovny bude mít rozměry cca 4x8 metrů. „To je o něco méně, než hřiště pro soutěže, ale rekreačním účelům to bohatě stačí. Náklady na stavbu odhadujeme zhruba na něco přes 30 tisíc korun,“ doplnil ředitel TS Josef Pučalík.
Občané patřící ke starší generaci se na nové hřiště pro pétanque už velmi těší, jak potvrdila předsedkyně Spolku aktivních seniorů Pavla Zichová. „Máme z toho radost. Chodíváme někdy sice hrát na pískovou plochu Lázeňského náměstí, ale je to dál od centra a navíc tam není dostupné zázemí. Když bude hřiště u knihovny, můžeme si zajít do budovy a v klubovně si udělat kafe. Domlouvali jsme se ale s TS, že kolem hřiště se samozřejmě rozmístí taky lavičky, takže vypít si ho půjde i venku při fandění," sdělila Zichová. Jak dodala, mezi luhačovickými seniory zájem o hru, známou kdysi pouze z francouzských filmů, stále stoupá. „Měli jsme jedno stálé družstvo na pétanque, už máme dvě. Kromě stálých čtyřčlenných týmů se ale zapojují i další, takže nás hraje a fandí třeba dvacet," dodala předsedkyně SAS. Spolek se dlouhodobě účastní také různých soutěží v Pétanque. „Máme pro družstva i trička se znakem Luhačovic, protože chceme naše město dobře reprezentovat," uzavřela Zichová.

Vlastimil Langer

Foto: www.luhacovice.cz