Neznámé ženy okradly osmdesátiletou paní o tisíce

06.12.2017 17:40

KROMĚŘÍŽSKO – Peněženku s dvaceti tisíci korunami ukradly v úterý 5. prosince z domu osmdesátileté ženy v Holešově na Kroměřížsku zatím neznámé zlodějky. Případ řeší kroměřížští kriminalisté a policisté nyní pátrají po třech ženách snědé pleti.
„První z nich je ve věku okolo pětačtyřiceti let a je zhruba 160 centimetrů vysoké silnější postavy. Na sobě měla šedý svetr a delší strakaté šaty, na hlavě šátek nebo čepici. Hovořila česky, bez přízvuku. Druhá žena, asi pětatřicetiletá, je 170 až 175 centimetrů vysoké velmi silné postavy a oblečena byla do bílého svetru. Měla tmavé delší vlasy. V okolí domu se pohybovala také třetí žena, přibližně dvacetiletá, štíhlé asi 160 centimetrů vysoké postavy. Na sobě měla béžový kožíšek,“ informovala policejní mluvčí Simona Kyšnerová.
Vzhledem k tomu, že se podařilo vytvořit identikit jedné z žen, žádá policie o pomoc při určení její totožnosti také veřejnost. „Informace nám mohou občané poskytnout na telefonním čísle kriminalistů 725 074 416 nebo na bezplatné lince 158,“ dodala policistka.
V úterý půl hodiny po poledni navštívily dům osmdesátileté ženy z Holešova dvě zlodějky. Povytažením jistícího kolíku si otevřely uzamčenou branku a dostaly se na předzahrádku. Jedna z nich prošla neuzamčenou železnou bránou na dvůr a poté vešla vstupními dveřmi do domu. „Zatímco si stará paní v přístavku na dvoře nabírala dříví na topení, ona kradla. Po chvíli seniorka uslyšela vrznutí branky. Šla se proto podívat, kdo přišel. Jakmile otevřela bránu ode dvora, u branky v předzahrádce uviděla cizí ženu. Zeptala se jí, co tam dělá a jak se dostala na její pozemek, když byla branka uzamčená. Žena pohotově odvětila, že bylo odemčeno. Západka zámku se přitom nacházela v poloze zamčeno,“ řekla k události policejní mluvčí.
Poté se staré paní začala vyptávat, zda nemá slepice nebo nějaké železo k prodeji. Seniorka řekla, že nemá, vystrkala cizí ženu z předzahrádky na silnici a branku uzamkla. „Když ale otevírala železnou bránu do dvora, vyběhla proti ní ode dveří domu další neznámá žena. O tu se již ale nestarala a rychle se šla podívat do sekretáře v obývacím pokoji, kde měla uschovanou peněženku s dvaceti tisíci korunami, které měla připravené na dárky pro vnuky. Peněženka však byla pryč,“ popsala další průběh krádeže Simona Kyšnerová.    
Policisté opět doporučují, aby si lidé i přes den zamykali jak vstupní dveře, tak brány či vrata, a to i přesto, že jsou doma nebo někde poblíž. Také pootevřená okna či větrací okénka jsou pro zloděje lákadlem.

Vlastimil Langer

Identikit jedné ze zlodějek. Foto: Policie ČR