Nejen potřeby seniorů sleduje komunitní plán sociálních služeb

04.02.2019 12:35

VSETÍN - Město Vsetín společně s dalšími jednatřiceti okolními obcemi pokračuje na přípravě aktualizace Komunitního plánu sociálních služeb a péče. „Cílem projektu je zjistit, jaké sociální služby obyvatelé regionu potřebují, a následně dosáhnout optimálního pokrytí území Vsetínska sociálními službami v dostatečné kapacitě i dobré kvalitě?“ uvedla tisková mluvčí vsetínské radnice Alexandra Buršíková.

Plán sociálních služeb měl Vsetín zpracován již v minulosti, avšak vzhledem k tomu, že potřeby obyvatel se mění, je nutné je zjišťovat opakovaně.

„Město Vsetín získalo na tvorbu nového plánu dotaci ve výši 1,58 milionu korun, z rozpočtu dofinancovalo pouhých 80 tisíc korun. Máme již první výsledky analýz, kde se objevují požadavky, jak například na zvýšení kapacity lůžek v domovech pro seniory, navýšení kapacit služeb poskytovaných v domácím prostředí na straně obcí, tedy občanů, tak i potřeba nastavení víceletého financování na straně poskytovatelů,“ sdělila informace z analýz místostarostka Simona Hlaváčová.

Výsledkem dvouletého snažení účastníků projektu bude kromě nového plánu také Katalog poskytovatelů sociálních služeb a informační leták „Síť pomoci v ORP Vsetín. Tyto přehledné materiály budou sloužit obyvatelům k rychlé orientaci a zkontaktování potřebné služby, čímž dojde k zajištění pomoci v nepříznivé životní situaci.  Vše by mělo být hotovo do konce roku 2019.

„Město Vsetín, jako realizátor projektu průběžně spolupracuje s Krajským úřadem Zlínského kraje na tvorbě Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb ve Zlínském kraji, do něhož budou informace ze „vsetínského“ plánu zařazeny,“ dodala koordinátorka komunitního plánu Martina Ďulíková.
Ilustrační foto: Archiv KNZ