Návrhy na ocenění pěstounů a pečujících osob přijímá kraj do konce června

19.06.2020 11:43

ZLÍSKÝ KRAJ – Do konce června mohou občané i zástupci služeb a místních samospráv posílat Odboru sociálních věcí krajského úřadu návrhy na ocenění lidí, kteří - aniž by byli profesí pečovatelé – v domácím prostředí pečují o blízkého člověka potřebujícího ze zdravotních důvodů pomoc druhých.

„Do stejného data, tedy do 30. června, kraj přijímá také nominace na ocenění pěstounů, tedy těch, kdo se na základě soudního rozhodnutí starají o nezletilé dítě,“ uvedla krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

„Chceme vyzvat veřejnost, aby upozornila na příběhy lidí, kteří s úctyhodnou obětavostí doma pečují o své příbuzné či blízké a dobrovolně na sebe vzali roli ošetřovatelů. Možná žijí někde v blízkém sousedství a určitě by je potěšil samotný fakt, že si jich někdo všímá a že je chce svým návrhem na ocenění takto morálně podpořit. Proto velmi uvítáme, když nás občané na tyto lidi zasláním nominace upozorní a předem jim za tuto spoluúčast děkujeme,“ řekla radní Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor.

Anketa, kterou Zlínský kraj organizuje od roku 2017, má dvě kategorie: Pečující osoba a Pěstoun. V obou kategoriích mohou tři navržení získat finanční odměnu 15 000 korun.

Vloni byl mezi oceněnými například Josef Šátek, který má od malička v pěstounské péči tři chlapce. Stal se pro ně tátou i přítelem a chce „svým klukům“ pomoci na cestě k jejich dospělosti. Přirozeně jim pomáhá udržovat kontakt s biologickými rodiči a vede je k tomu, aby měli pevný a zdravý základ do života.
„Příběh pana Šátka vzbudil takové nadšení, že jsme díky němu zaznamenali nové zájemce o pěstounskou péči,“ prozradila Simona Čubáková, vedoucí Oddělení sociálně právní ochrany krajského úřadu. Zároveň podotkla, že v kategorii pečujících osob je zase potěšitelný stoupající počet mužů, kteří se starají o své nemocné ženy.

Vyhodnocení ankety se uskuteční na podzim, kdy se veřejnost bude moci seznámit s konkrétními příklady pěstounů a pečujících osob.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj