Národní muzeum zve na zajímavý program v Rožnově i v Příkazech

08.08.2019 13:54

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Dva programy přibližující tradici rukodělné práce a výroby nabízí o nastávajícím víkendu muzea spadající pod Národní muzeum v přírodě. „Valašské muzeum v přírodě připravilo na sobotu 10. srpna ukázky tradičních ručních prací souvisejících s nití. Do Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech pak zamíří všichni, kteří si chtějí vyzkoušet tradiční mlácení obilí,“ sdělil mluvčí muzea Tomáš Gross.
Den plný nejen ženské krásy a něžné práce s nití. To je sobota 10. srpna v rožnovském Valašském muzeu v přírodě a pořad nazvaný Kouzelná nitka. „Od 9,00 až do 17,00 hodin budeme představovat ukázky dodnes známých i zapomenutých tradičních ručních prací jako je předení na kolovratu, tkaní, háčkování, pletení, zpracování žinylky, ruční šití, síťování či vyšívání, drhání, ale také praní prádla na potoce,“ uvedla autorka pořadu Lenka Drápalová. „Při práci můžete vidět dva z Nositelů tradic, kteří předvedou své jedinečné řemeslo. Program je určen všem, kteří mají rádi tradice, zajímají se o způsob zpracování textilního vlákna od nitě až po zdobné výšivky a své vyžití zde najdou i děti,“ doplnila Lenka Drápalová.
Součástí programu v Dřevěném městečku muzea budou mimo jiné ukázky tradičních ženských ručních prací - výroba šňůrek na cívce, tkaní popruhů na karetkách a destičkách, tkaní na rámu, vyšívání na síťovině, drhání nebo paličkování. A od 14.30 vystoupí také hudebně-vokální Spolek Vdolek.
Kázali mně žitko mlátit, musel sem se domů vrátit. Tak se jmenuje pořad, který na sobotu 10. srpna připravili pracovníci Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech. „Všechny zájemce zveme na ukázky ručního výmlatu obilí. Návštěvníci uvidí nebo si vyzkouší mlácení cepy na mlatě. Ukážeme také historickou mlátičku,“ popsal hlavní obsah programu, který proběhne od 10,00 do 17,00 hodin, vedoucí muzea Petr Vodešil.
„Společně se všichni těšíme na atmosféru starého hanáckého gruntu s ochutnávkami krajových specialit. A k tomu všemu nám zahraje dobrá mozeka,“ doplnil Petr Vodešil.
Foto: Národní muzeum