Náklady na dítě v mateřské škole Otrokovice se zvyšují

08.06.2020 08:22

OTROKOVICE - Postupné zvyšování nákladů na dítě umístěné v Mateřské škole Otrokovice (MŠO) způsobilo mírný nárůst měsíční úplaty na školní rok 2020/2021. Rodičům se ale úplata za předškolní vzdělávání v rámci slevy na dani vrátí.

„Zatímco rodiče na jedno dítě umístěné v Mateřské škole Otrokovice platí aktuálně měsíčně 720 korun, od příštího školního roku se částka zvýší na rovných 800 korun,“ uvedla tisková mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.
„Skutečné neinvestiční náklady na dítě jsou ve výši 1645 korun měsíčně. Necelou polovinu zaplatí rodiče. Ti si ale od MŠO mohou začátkem roku 2021 vyžádat potvrzení o výši úplaty zaplacené za rok 2020. Na základě tohoto potvrzení si pak mohou uplatnit vrácení úplaty při ročním zúčtování daně, nebo při podání daňového přiznání,“ uvedla ředitelka MŠO Magda Zycháčková.
Důvodem zvýšených nákladů jsou zejména rostoucí ceny energií. Docházka dítěte v posledním ročníku (povinné předškolní vzdělávání) je samozřejmě dle zákona bezplatná.

MŠO má sedm odloučených pracovišť a Oddělení pro děti pro děti ve věku 1-3 let.
„Platba v Oddělení pro děti ve věku 1-3 let je specifická. Její výše je stanovena podle skutečných nákladů, které v plné výši hradí zřizovatel. V současné době rodič zaplatí měsíční poplatek 2500 korun, od příštího školního roku dojde k navýšení u rodin s výší ročního příjmu do 2,7 životního minima na 3000 korun a od příjmu 2,7 životního minima na 4000 korun,“ uvedla ředitelka.
Na základě potvrzení od MŠO si i v Oddělení pro děti ve věku 1-3 let mohou rodiče uplatnit vrácení platby, ale pouze do výše minimální mzdy.
Vlastimil Langer
Zdroj: MěÚ Otrokovice

Ilustrační foto: Archiv KNZ