Na Ploštině má vzniknout interaktivní expozice přibližující události II. světové války

23.01.2019 08:46

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zpracování a zpřístupnění Interaktivní expozice Česko-Slovenska aneb Dějiny v kostce na mapě pro návštěvníky památníku Ploština je cílem projektu, který v současnosti připravuje krajská příspěvková organizace Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ve spolupráci s Trenčianským muzeem v Trenčíně. Radní Zlínského kraje včera schválili jeho projektový rámec.

„Tato expozice by s využitím moderních informačních technologií umožňovala představit průběh událostí v časové ose a souvislostech tak, jak se reálně odehrávaly za II. světové války na území Zlínského a Trenčianského kraje. Atraktivní formou by tak návštěvníkům – zejména pak žákům a studentům – přibližovala konkrétní události, které se v tomto období odehrály nejen v tomto prostoru, ale i v kontextu celé republiky,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Josef Zicha.  
„Projekt je načasován tak, aby jej bylo možné realizovat v roce 2020, kdy si budeme připomínat 85. výročí tragických událostí na Ploštině. Vzhledem k tomu, že v tomto období bude s vysokou pravděpodobností na Ploštině probíhat komplexní rekonstrukce stávajícího objektu a výstavba nové budovy, je dohodnuto, že po dobu těchto prací bude interaktivní expozice provozována v objektu Envirocentra ve Vysokém Poli. Poté bude přemístěna a bude sloužit přímo v objektech muzea na Ploštině, kde ideálně zapadne do koncepce realizace nové expozice,“ doplnila Romana Habartová, vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje.

„Náklady projektu jsou vyčísleny na 912 600 korun. Projekt bude předložen do výzvy Operačního programu INTERREG V-A SR-ČR, odkud je možno získat dotaci ve výši 85 % z celkových způsobilých výdajů. Zbylou část bude Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně hradit z vlastních zdrojů,“ upřesnila Adéla Kousalová, krajská tisková mluvčí.

Vlastimil Langer
Foto: Archiv KNZ