Muzeum regionu Valašsko je zpět. Otevírá zámky Vsetín a Lešná u Valašského Meziříčí

25.05.2020 07:15

VSETÍN - Od úterý 26. května se znovu otevřou veřejnosti zámky Vsetín a Lešná u Valašského Meziříčí. Připraveny jsou zajímavé výstavy a expozice, ale i hygienická opatření na ochranu zdraví návštěvníků. Takže, nebojte se do muzea. Těšíme se na vás.

Barevný svět na zámku Lešná

Sezonu na zámku Lešná ve stejnojmenné obci 10 km od Valašského Meziříčí zahájí interaktivní výstava Barevný svět. Muzeum regionu Valašsko (MRV) jí poprvé uvedlo už v roce 2015 a od té doby slaví úspěchy po celé republice. Teď se v inovované verzi vrací zpět na Valašsko. Jak už napovídá název, ústřední roli hrají barvy. Návštěvníci se s nimi seznámí z pohledu fyzika, biologa, malíře, keramika, technika nebo dokonce psychologa. „Čeká vás spousta zajímavých interaktivit pro celou rodinu, při kterých se pobavíte a zároveň dozvíte spoustu zajímavého. Například i to, že barva není nic jiného, než pouhý vjem našeho mozku,“ nastínil kurátor výstavy Jan Husák.
„Barevný svět bude na lešenském zámku k vidění do 31. října. Při návštěvě rozhodně nevynechejte ani prohlídku historických interiérů a vzácného anglického parku, který je momentálně plný barev a vůní kvetoucích rostlin. Čeká vás i jedna menší výstava Světci pomocníci a environmentální herna pro děti,“ dodal Jiří Koňařík z MRV.

Zámek Vsetín: Asanace města a kočárky

Na vsetínském zámku začíná hned po restartu nová výstava Asanace města Vsetína. „Dokumentuje proces, který odstartoval ve 30. letech uplynulého století a během následujících čtyř dekád přinesl přerod malého městečka na moderní průmyslové centrum Valašska. Proměna Vsetína v určité míře pokračuje i v současnosti zahušťováním zástavby v centru i na periferiích,“ přiblížil téma výstavy kurátor Lukáš Spitzer.
V úterý 2. června v nabídce zámku Vsetín přibude úžasná výstava historických kočárků Až přiletí čáp. Muzeum ji neuvádí poprvé. K vidění už byla ve valašskomeziříčském zámku Kinských a na zámku Lešná u Valašského Meziříčí.
„Těšit se můžete na unikátní exponáty dětských i loutkových kočárků z let 1880 až 1980, které MRV zakoupilo v roce 2016 ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové z Roztok u Prahy. Prohlédnout si můžete ještě i výstavu Dušan Cendelín: Matrice dřevořezu, která probíhala už před vyhlášením stavu nouze a muzeum jí teď prodloužilo až do 10. června,“ sdělil Koňařík. Po ní přijde na řadu další zajímavá výstava Krásy noční oblohy, která vezme návštěvníky prostřednictvím úžasných fotografií na výpravu do hlubin vesmíru. Na vsetínském zámku lze navštívit také stálou expozici o Valašsku, vyhlídku na věži či Templářský sklípek s rytířskou hernou. 

Hvězdárna zve na exkurze a pozorování

Už od 11. května je znovu v provozu Hvězdárna Vsetín. V pracovních dnech (od 9 do 15 hod.) si lze prohlédnout zdejší kopuli s dalekohledy a další zázemí hvězdárny, včetně meteorologické stanice. Za příznivých podmínek je součástí exkurze i pozorování Slunce. Každý pátek (od 21 do 23 hodin) probíhají Večerní astronomická pozorování. Květnové obloze vévodí tři nápadné hvězdy Jarního trojúhelníku – Regulus ze souhvězdí Lva, Spica z Panny a Arcturus z Pastýře. 
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Muzeum regionu Valašsko, p. o.