Muzeum otvírá výstavu Poklady z Hostýnských vrchů

16.07.2020 10:18

ZLÍN – Výstavu Poklady z Hostýnských vrchů otevírá v pátek 17. července pro veřejnost Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Až do 3. srpna si mohou zájemci prohlédnout zlatý a stříbrný poklad, který našel a muzeu věnoval amatérský archeolog a spolupracovník muzea Tomáš Melich.

„Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně získalo v uplynulých týdnech a měsících do sbírek dva jedinečné soubory mincí, doslova poklady z období Třicetileté války. Původní nález 74 zlatých mincí doplnily při ohledání terénu odborníky další tři zlaté mince a především téměř jeden kilogram těžký soubor mincí stříbrných. Šťastným nálezcem byl v obou případech amatérský archeolog a spolupracovník muzea Tomáš Melich, který jedinečný poklad věnoval muzeu ve Zlíně,“ informovala Silvie Lečíková, vedoucí obchodního oddělení MJVM Zlín.

Oba nálezy vzbudily zaslouženou pozornost, při tiskové konferenci si je přišel prohlédnout i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Také na jeho popud se Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně rozhodlo v kraji ojedinělý nález představit veřejnostico možná nejdříve.

„Naše konzervátorské oddělení v čele s Karlem Šindelem ošetřilo mince tak, aby ve výstavě opravdu vynikly, a přitom byla zajištěna jejich ochrana před vnějšími vlivy,“ řekl ředitel muzea Pavel Hrubec.
„Po ukončení výstavy ale mince poputují k podrobné expertíze a vyhodnocení, které by mohly prozradit více o původu zatím tajemného pokladu. Výsledkem by také mělo být určení hodnoty obou nálezů, které bude klíčové pro vyplacení odměny nálezci,“ dodal ředitel muzea.

Výstava Poklady z Hostýnských vrchů bude pro veřejnost otevřena denně od 17. 7. do pondělí 3. srpna.
„Výjimečný nález si zaslouží výjimečné podmínky,“ uvedla Silvie Lečíková. „Přístupný tedy bude i v pondělky, kdy máme běžně zavřeno. Doufáme, že doba od 10 do 16 hodin bude v tyto dny pro zájemce dostačující. Ostatní dny je muzeum otevřeno od 10 do 18 hodin a nadále platí, že během prázdnin mají děti do všech objektů muzea vstup zdarma.“

První příležitost shlédnout poklady nabídne muzeum ve čtvrtek 16. 7. v 16 hodin, kdy otevření výstavy doprovodí odborný komentář archeoložky muzea Jany Langové, k oběma nálezům, v 17 hodin pak bude následovat její komentovaná prohlídka archeologické části výstavy Příběh železa, jejíž je spoluautorkou.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MJVM Zlín