Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně zve na výstavu Czech made western

03.10.2019 13:25

ZLÍN - Fenomén Divokého Západu a westernu se u nás těší velké oblibě už od dob Rakouska-Uherska. „I když byl vždy považován za pokleslý žánr, po řadu desetiletí představoval western jeden z mála možných úniků z reality totalitního režimu k zapovězeným a nedostupným reáliím a hodnotám Ameriky. Zlínské muzeum připravilo na toto téma výstavu, která bude zahájena vernisáží v pátek 4. října v 17 hodin a potrvá až do 26. ledna 2020,“ sdělila Silvie Lečíková

z Muzea jihovýchodní Moravy.

Western se prolíná naší kulturou řadou oblastí od literatury, výtvarného umění, hudby a filmu a zasahuje až k různým řemeslům a profesím. Po nástupu demokracie se činnosti spojené s westernovým stylem mohly konečně aktivovat naplno. Vznikla řada chovatelských a sportovních klubů, rančů, westernových městeček. Rozjely se soutěže, v nichž naše země měla a má v rámci Evropy velmi dobré postavení. Vytvořila se zde velmi silná komunita navázaná na tento styl, která kdysi vysmívanou zábavu přetvořila ve významnou profesní i volnočasovou aktivitu.

„Výstava představuje českou westernovou scénu a seznamuje veřejnost s otiskem, jenž fenomén amerického Západu zanechal v českém prostředí. Jednotlivé části výstavy zachycují nejrůznější aspekty tohoto otisku, vždy se stručnou připomínkou jejich amerických kořenů, ať už v literatuře, filmu, výtvarném umění a dalších oblastech,“ poznamenala Petra Štrofová, PR manažerka 14|15 Baťův institut.

Protože ale název výstavy lze vyložit i jiným způsobem, nebude ve výstavě chybět pohled na ty, kdo americký Západ skutečně budovali – tedy na české krajany v USA od počátků přistěhovalectví až po současnost a uchovávání kulturních hodnot jejich předků v americkém prostředí.

Výstava popularizuje možnosti, které přináší westernový styl v řadě oblastí jako sportovní, profesní, kreativní či rekreační volnočasové aktivity. Zároveň připomíná ty, kdo se zasadili o proniknutí tohoto zdánlivě cizorodého prvku do českých krajů a pomohli ho udržet a přitáhnout k němu vlastním nadšením další.

Nebude chybět ani doprovodný program. Například Country tance, které se uskuteční bezprostředně po vernisáži od 18 hodin v kavárně budovy 15. Další termíny souvisejících akcí najdete na www.muzeum-zlin.cz nebo na www.14-15.cz.

Vlastimil Langer