Muzeum Jihovýchodní Moravy ve Zlíně převzalo zlatý poklad

29.05.2020 13:31

ZLÍN - Poklad 74 zlatých mincí (dukátů) z období 2. poloviny až 1. třetiny 16. století, náhodně objevený minulý týden v lesnaté oblasti Hostýnských vrchů, dnes převzalo do svých sbírek Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
„Soubor mincí původně uložených v nádobě se našel těsně pod povrchem země. Poctivý nálezce patří k okruhu muzejních spolupracovníků, kteří už opakovaně rozšířili archeologické sbírky muzea o cenné nálezy,“ uvedla Silvie Lečíková z MJVM.

Archeologové ze zlínského muzea a z ÚAPP v Brně zároveň provedou na místě nálezu zjišťovací archeologický výzkum s cílem ověřit a zdokumentovat nálezové okolnosti, případně dohledat další mince.
„O původu pokladu lze v tuto chvíli jen spekulovat, více může napovědět další ohledání lokality. Může jít jak o majetek ukrytý někdy během Třicetileté války do bezpečí někým místním, ale také o kořist některého z vojáků, pro niž se už nevrátil,“ řekla archeoložka muzea Jana Langová.
„V každém případě jde o nález nevyčíslitelné hodnoty, ve Zlínském kraji jeden z nejcennějších za několik poslední dekád,“ dodal archeoložka.

Nejmladší z mincí, zobrazující císaře Ferdinanda II. Habsburského, spadají do průběhu 20. let 17. století, tedy do období počátků třicetileté války. Soubor dále obsahuje také ražby z prostředí Osmanské říše. Poklad teď čeká odborné očištění a podrobný výzkum.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Muzeum jihovýchodní Moravy