Muž si chtěl koupit traktor přes internet, ale narazil na podvodníky

16.04.2019 12:09

KROMĚŘÍŽ - O více jak 150 tisíc korun přišel třiačtyřicetiletý muž z Kroměřížska, který si chtěl pořádkem dubna prostřednictvím internetu pořídit traktor. Případem nevydařeného nákupu se v těchto dnech zabývají kroměřížští kriminalisté.

„Na internetovém inzertním portálu si Kroměřížan začátkem dubna vyhlédl inzerát s prodejem traktoru značky Zetor v hodnotě 107 tisíc korun. Nabídka se mu líbila, a proto se rozhodl zemědělskou techniku zakoupit. U inzerátu byl odkaz na zahraniční společnost se sídlem v Německu, která traktor prodávala a tak vyplnil kontaktní on-line formulář. Ještě ten den mu přišel e-mail, že stroj je k dispozici,“ informovala dnes mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová.
Zpráva byla v českém jazyce, jednalo se však o přeložený text překladačem. Ve zprávě byl odkaz na další zprostředkovatelskou společnost, tentokrát se sídlem v Litvě.

„Muž vyplnil potřebné údaje a obratem obdržel pokyny k platbě za traktor a dopravu v eurech. Jednalo se o částku zhruba 123 tisíc korun. Peníze odeslal na účet v Irsku. O platbě vyrozuměl obě společnosti a následně mu přišla zpráva, že mu zboží bude do tří dnů doručeno.

Na druhý den přijal další zprávu s tím, že musí ještě zaplatit clo ve výši okolo 30 tisíc korun. Tuto částku také uhradil. Vzhledem k tomu, že mu traktor nebyl ve stanovené lhůtě doručen, rozhodl se od smlouvy odstoupit a chtěl vrátit peníze.

„Zaslal proto prodávající společnosti e-mail. Dostal odpověď, že částka, ale bez poplatků, mu bude vrácena na účet do sedmi dní. Do dnešního dne však peníze ani traktor neobdržel. Byla mu tak způsobena škoda za více jak 150 tisíc korun. Případ jsme kvalifikovali jako trestný čin podvod,“ dodala policejní mluvčí.

ilustrační foto: Archiv KNZ