Mlékárenská škola z Kroměříže podpořila lidi v první linii sýrovými svačinkami

08.06.2020 14:26

ZLÍNSKÝ KRAJ – Finální čísla 510 litrů čerstvého mléka, 100 kilogramů sýra a 830 svačinek reprezentují Vyšší odbornou školu potravinářskou a Střední průmyslovou školu mlékárenskou v Kroměříži v době koronavirové krize.

„Během dubna putovaly její čerstvé a tavené sýry k městské a státní policii, lékařům a sestřičkám z kroměřížské nemocnice, zdravotnické záchranné službě, hasičům, do léčebny dlouhodobě nemocných, na radnici a do nadace ADRA,“ sdělila krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.
„Jsem velmi potěšen, že tato naše škola v nelehké době ukázala co umí a udělala radost těm, kteří to během koronavirové krize neměli jednoduché. Děkuji všem, kdo se do této iniciativy zapojili,“ uvedl radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík.  
„Přemýšleli jsme, jak můžeme podpořit lidi v oborech, které teď nejvíce potřebujeme. A tak jsme se pustili do toho, co umíme nejlépe, do výroby sýrů,” komentoval akci ředitel školy Michal Pospíšil. Škola chtěla původně vyrábět a rozdávat dezinfekční gely, ale kvůli přísné regulaci vstupních surovin to nebylo legálně možné. 
Motivační svačinky, jak škola dárek nazvala, putovaly zástupcům povolání, která zajišťují chod společnosti a pracují ve ztížených podmínkách.
„První výrobky jsme rozdali na služebnách městské a státní policie v Kroměříži, část jsme věnovali zaměstnancům Městského úřadu Kroměříž,“ řekl ředitel Michal Pospíšil. Následující týden sýry potěšily zaměstnance a pacienty Nemocnice Milosrdných sester Sv. Vincence De Paul na Malém Valu v Kroměříži. Škola nezapomněla ani na místní hasiče, zdravotníky záchranné služby a pracovníky nadace ADRA.

Kroměřížští lékaři, sestřičky a další zdravotnický personál si pochutnali na 340 kusech ochucených čerstvých sýrů, které jsou mezi zákazníky nejvyhledávanější. „Děkujeme za vynikající sýry, děvčata to ocenila a hned následovala ochutnávka,“ reagovala vrchní sestra plicního oddělení Kroměřížské nemocnice Michaela Chocholatá.

Svačinky měly velmi pozitivní vliv také na atmosféru v opuštěné škole. Sýrařských nástrojů se chopili nejen školní profesionálové, ale i chemici, biologové, jazykáři, vedení školy a správní zaměstnanci.
„Ráda jsem se do výroby sýrů zapojila. Koronaviru jsem se mohla postavit aktivně, a navíc jsem po delší době strávila příjemný čas s přáteli a kolegy ze školy,“ posoudila situaci Iveta Havlíková, vyučující chemie.

Škola má historicky nejblíže právě k sýrům a mléčným výrobkům. Minulý rok se pedagogům podařilo obnovit po 118 letech spolupráci s francouzskými sýrařskými školami v Mamirolle a Poligny, které kdysi stály u zrodu instituce v Kroměříži. Česko-francouzští partneři mezi sebou pořádají výměnné pobyty, ale jarní turnus překazila pandemie.

„Naši francouzští přátelé jsou bohužel koronavirem zasaženi mnohem více než my v Česku, proto jsme jim také vyrobili roušky. Chtěli jsme jim ukázat, jak se s virem vypořádali Češi,“ doplnil ředitel.

Vyšší odborná škola potravinářská a Střední průmyslová škola mlékárenská v Kroměříži připravuje budoucí specialisty na potravinářskou chemii a výrobu. Kromě studentů v denní a dálkové formě studia školu navštěvují každý rok desítky účastníků kurzů, které umožňují získat profesní kvalifikaci Mlékař a Sýrař.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj