Mladík ze Zlínska vyhrožoval zastřelením mnoha lidí a sebevraždou

13.02.2019 12:36

ZLÍN – Zastřelením většího počtu lidí po vzoru norského vraha Breivika a poté sebevraždou vyhrožoval na sociálních sítích jednadvacetiletý mladík ze Zlínska. Kriminalisté ho obvinili z několika trestných činů, za něž mu hrozí až tříleté vězení.

„Mladý muž v příspěvcích na sociálních sítích vyhrožoval, že spáchá sebevraždu, ale ještě předtím zabije hodně lidí. Výhružky zabitím, které podával velmi vulgárně, zdůrazňoval uveřejněním fotografií se střelnými zbraněmi a náboji,“ informovala dnes mluvčí Policie ČR Zlínského kraje Lenka Javorková.

Jedenadvacetiletý mladík ze Zlínska vystupoval na veřejných sociálních sítích pod několika profily a pod různými přezdívkami. „Ve svých příspěvcích vyjadřoval obdiv k mučení, hromadnému zabíjení a masovým vrahům. Hlásal, že co nejdříve zabije a postřílí hodně lidí a zničí hodnoty okolí. Nakonec se odstřelí na náměstí ve Zlíně. Psal, že vražda je jediná věc, která ho na světě přitahuje a prohlašoval, že ze sebe udělá dokonalý stroj a bude už jenom čekat na podnět k útoku a začne ničit,“ sdělila policejní mluvčí.
Podle Lenky Javorkové dokonce uváděl, že chce být jako Breivik, kterého prohlašuje za svůj vzor a veřejně schvaluje jeho zločin, při kterém v roce 2011 usmrtil desítky lidí. Ve svých příspěvcích podporoval islámský extremismus, zveřejňoval nacistické symboly, sympatizoval s Adolfem Hitlerem a v den výročí jeho narození zveřejnil fotografie vojáků zobrazující popravy u hromadných hrobů. Své výhružky zabitím směřoval i k různým etnickým skupinám a národnostem.

„Zveřejněné mladíkovy příspěvky překypovaly nenávistí, agresivitou a výhružkami násilím a byly zaměřeny proti řadě skupin obyvatel. Zároveň v příspěvcích k takové nenávisti burcoval a vyzýval lidi, aby se k němu přidali a spojili se a také zabíjeli a potom spáchali sebevraždu. Na sociálních sítích uváděl, že je zklamán a znechucen životem a bez kamarádů,“ dodala policistka.

Krajští kriminalisté se případem začali zabývat už v loňském roce na základě upozornění od občanů, ve kterých příspěvky vyvolávaly důvodnou obavu. Koncem loňského roku vyšetřovatel mladíka obvinil z trestných činů: násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině nebo k omezování jejich práv a svobod, schvalování trestného činu a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv svobod člověka. Vyšetřování případu pokračuje.   
Text a ilustrační foto: Vlastimil Langer