Mezinárodní den sester v Nemocnici Valašské Meziříčí oslaví i manželský pár

11.05.2020 12:48

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Mezinárodní den sester (ošetřovatelství) s oprávněným důrazem na potřebu této profese si 12. května připomene celý svět. Společně ho oslaví i manželé Karla a Vladimír Melicheříkovi, vrchní sestra a instrumentář operačních sálů.

Jejich příběh se začal se psát v roce 1994. Tehdy nastoupila do valašskomeziříčské nemocnice na pozici všeobecné sestry Karla, která po krátkém působení na standardním oddělení přešla na místní jednotku intenzivní péče (JIP). Zlom nejen v jejím životě nastal v roce 2001. Tehdy se v nemocnici objevil Vladimír Melichařík, aby zde vykonával povinnou civilní službu. Netrvalo dlouho a Vladimír s Karlou si padli do oka.
„Já jsem měl vystudovanou ekonomku a po ukončení civilní služby v nemocnici jsem šel pracovat jako provozní restaurace a číšník, kde jsem pracoval deset let,“ začíná vyprávět Vladimír Melichařík, DiS., všeobecná sestra Nemocnice Valašské Meziříčí.
 „Po deseti letech jsem se vrátil zpátky do nemocnice na pozici sanitáře. Udělal jsem si sanitářský kurz, po dvou letech kurz ošetřovatele a poté jsem se přihlásil na vyšší zdravotnickou školu, kde jsem si dodělal všeobecnou sestru,“ popisuje Vladimír svou cestu od nižší zdravotnické pozice až na operační sál.

Vladimír Melichařík přiznává, že velký vliv na profesní otočku mělo jeho seznámení s Karlou během civilní služby. Manželé jsou 16 let a mají spolu dvě děti ve věku 15 a 12 let. V nemocnici Karla pracuje 26 let, Vladimír 10 let a i po tak dlouhé době oba profese stále naplňuje.
„Práce zdravotní sestry mě i nadále baví. Po osmnácti letech na oddělení JIP mi vedení nemocnice nabídlo funkci vrchní sestry, kterou jsem přijala a v této pozici jsem do dnešní doby,“ řekla Karla Melichaříková, vrchní sestra chirurgických oborů. Její manžel vzápětí dodává: „Líbí se mi práce s lidmi, mám chuť pomáhat lidem.“
Zapálení bývalého číšníka pro práci všeobecné sestry se nakonec zapsalo i do historie Nemocnice Valašské Meziříčí, která je v provozu od roku 1965 a Vladimír Melichařík se stal vůbec prvním mužským instrumentářem na zdejších operačních sálech.

U příležitosti Mezinárodního dne sester (ošetřovatelství) manželský pár všem zdravotním sestrám vzkazuje: „Všem našim kolegům a kolegyním přejeme hlavně hodně zdraví v této nelehké době a hlavně pevné nervy.“
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Radka Miloševská, tisková mluvčí Nemocnice Valašské Meziříčí