Mezi ztracenými věcmi ve vozidlech MHD byla i erotická pomůcka

09.12.2017 12:09

ZLÍN - Ztrát a nálezů ve vozidlech MHD Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice neubývá. Spíše naopak. Cestující, kteří v trolejbusu nebo autobusu něco ztratí, však mají šanci přihlásit se v sídle DSZO a dostat své věci zpět.
Lidé nepřestávají zapomínat a ztrácet své věci. Poměrně často jim něco vypadne nebo nechají něco odloženo v trolejbusu nebo autobusu městské dopravy. Vlasta Patáková, která má ztráty a nálezy v Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice už asi deset let na starosti, měla na konci listopadu ve své knize, do níž se všechny nálezy zapisují, za letošní rok už 746 položek. Za stejné období roku 2016 to bylo 705 položek.
„Letos se možná přiblížíme k osmi stovkám nálezů. Kolem Vánoc jich bývá vždycky zvýšené množství,“ poznamenala Patáková. Jestliže někoho zajímají kuriózní nálezy, i takovým se mohou v DSZO letos pochlubit. Ve státní svátek 17. listopadu se našla na točně na Kudlově v autobuse linky 32 zapomenutá erotická pomůcka – dámské přirození. Zatím se o ně nikdo nepřihlásil.
Aktuálně se Vlasta Patáková snaží najít cestujícího, který 20. listopadu zapomněl v autobusu linky 31 tašku s peněženkou. V ní byly nalezeny peníze v hodnotě vyjádřitelné čtyřciferným číslem. „Podle druhu tašky bych tipovala na staršího člověka. Bohužel uvnitř tašky jsme nenašli žádný doklad nebo dokument, z nichž by se dala zjistit totožnost. A zatím se o tento nález nikdo nepřihlásil,“ říká pracovnice DSZO. „Ponechá tuto tašku s peněženkou v sídle DSZO až do konce ledna. Pokud se majitel nenajde, předá DSZO tašku i s penězi – jako všechny ostatní nevyzvednuté nálezy z vozidel MHD – oddělení ztrát a nálezů Magistrátu města Zlína. Tam nalezené věci zůstávají po dobu tří let,“ poznamenal tiskový mluvčí DSZ Vojtěch Cekota.
Před několika dny našel řidič v trolejbusu linky 2 krásně dárkově zabalený parfém v hodnotě asi 1 500 korun. Jeho majitelka však brzy telefonovala a byla nadšená, když dostala pozitivní odpověď. „Už jsem s tím ani nepočítala. Jsem moc ráda. Je to dárek pro sestru,“ řekla žena.
Mezi poměrně časté nálezy patří mobilní telefony. „Jsou však zpravidla zaheslované, takže nejsme schopni zavolat z nich na nějaké číslo ze seznamu kontaktů, abychom vypátrali majitele. Teď na začátku prosince povezeme na magistrát hned tři mobily, o které se nikdo nepřihlásil,“ upřesnila Vlasta Patáková.
„Je vhodné, aby lidé, kteří něco ztratili v MHD, si vždycky zavolali do sídla DSZO a zeptali se. Mohou se obrátit přímo na Vlastu Patákovou (tel. 577 052 169; pracovní doba od 6 do 14 hodin) nebo zejména u čerstvé ztráty volat dispečerovi (577 052 163), který může kontaktovat řidiče. Vydání nálezů bývá možné i mimo běžnou pracovní dobu na vrátnici vozové brány DSZO na Podvesné XVII,“ vysvětlil Vojtěch Cekota.
Text a ilustrační foto: Vlastimil Langer