Městu uzavřením akcionářské dohody ve vodárnách škoda nevznikla, shodli se radní

02.02.2019 07:30

KROMĚŘÍŽ - Uzavřením smluv o poskytování právních služeb ohledně společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) městu žádná škoda nevznikla.

„Shodli se na tom radní, kteří tak reagovali na žádost policie. Trestní oznámení bylo podáno před loňskými komunálními volbami, starosta Jaroslav Němec ho proto chápe jako součást politického boje. Nedávno navíc Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) konstatoval, že radnice při uzavírání smluv nijak nepochybila,“ informoval tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

„Nemáme vůbec žádnou pochybnost o správnosti postupu pana starosty ani tehdejší městské rady. Právní služby vedoucí k uzavření akcionářské dohody ve VaK se městu vyplatily a ještě v budoucnu mnohonásobně vyplatí. Považuji proto za lživé tvrzení, že Kroměříži v souvislosti s jejich uzavřením vznikla škoda,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.

Podle starosty Němce je žádost policie o vyčíslení „přímé škody způsobené pachatelem“ manipulativní a zcela nepatřičná, protože již činí závěry, že škoda vznikla a že je zde usvědčený pachatel, který ji způsobil. „Žádné takové závěry Policie ČR v této procesní fázi činit nemůže, protože žádná škoda nebyla prokázána, ani být prokázána nemůže – smlouvy byly uzavřeny, byly splněny, tedy za finanční odměnu město dostalo očekávané plnění,“ popsala advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která město ve věci zastupuje.

Podle ní ani s ohledem na závěry ÚOHS nelze hovořit o tom, že by údajný „pachatel“ cokoliv spáchal. „Policie tedy vytváří fikci, která neexistuje, a bez ohledu na vše pokračuje v trestním řízení, které nemá opodstatnění. Město nebylo oznamovatelem trestného činu, neboť neidentifikovalo žádnou trestnou činnost ani škodu, která by mu měla vzniknout,“ řekla Zwyrtek Hamplová. Podle ní je kroměřížská kauza dalším učebnicovým příkladem bezdůvodné kriminalizace komunálních politiků. „Mohu říct, že 99 procent těchto kauz končí ve prospěch těchto politiků, kteří poté právem po státu vymáhají škodu,“ dodala advokátka města, která se na samosprávu specializuje už dvacet let.

Akcionářská dohoda ve společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž byla uzavřena na podzim roku 2016. Podnět k ÚOHS i trestní oznámení na policii byly tedy podány až zhruba po dvou letech, a to těsně před komunálními volbami konanými loni v říjnu. Starosta Němec, který loni vystoupil z vládního hnutí ANO, komunální volby jako lídr Nezávislých vyhrál. Po nich sestavil koalici a byl opět zvolen do čela města.

Akcionářskou dohodu ve VaK uzavřela Kroměříž, město Morkovice-Slížany a obce Dřínov a Zborovice. Obyvatelům regionu dává na 30 let jistotu, že právě města a obce budou hospodaření s klíčovou surovinou ovládat. Zajišťuje přijatelnou cenu vody, která je nejnižší ve Zlínském kraji, obnovu vodovodů a kanalizace s pomocí dotací i to, že zisk společnosti skončí u měst a obcí a ne u privátních subjektů, jako tomu je u jiných vodáren v České republice.
Vlastimil Langer
Zdroj: Tisková zpráva MěÚ Kroměříž