Městské divadlo Zlín zahajuje novou sezónu

07.09.2018 16:04

Aplaus 2018: Cena ředitele pro Stanislava Vallu

Být, či nebýt ve Zlíně? Na tuto hamletovskou otázku se pokusíme odpovědět v sobotu 8. září – v 19.00 zahájíme ve Velkém sále slavnostním Galavečerem 73. sezónu. Program připomene minulou sezónu a prozradí, jaká bude ta nová. „Večer bude nabitý písněmi a komickými skeči,“ prozradil režisér večera a umělecký šéf Městského divadla Zlín Patrik Lančarič. Vyhlásíme také výsledky divácké ankety Aplaus 2018.

Cenu ředitele se principál Městského divadla Zlín Petr Michálek letos rozhodl udělit herci Stanislavu Vallovi: „Patří již řadu let k emeritním členům našeho souboru. Je žijící důkaz, že není malých rolí. Říká se, že ve zdech zlínského divadla je ukryt neznámý zdroj energie. Standa Valla evidentně ví, kde přesně se nachází. Ať žije Standa Valla!“ Stanislav Valla začínal ve Zlíně jako inspicient. Členem hereckého souboru je od roku 1962 a diváci jej mohli vidět ve 111 rolích, naposledy v Žítkovských bohyních nebo ve Smrti v Hotelu Alexandria.

Přes prázdniny jsme nezaháleli. Co je nového?

Letní provoz MDZ byl ve znamení údržby a modernizace jeviště a prostor, kam zavítá návštěvník divadla. Malovalo se, čistily se sedačky a natíraly se podlahy (na jevišti Velkého sálu – 350 m2 –  jsme museli vybrousit silnou vrstvu devatenácti po sobě jdoucích nátěrů z minulých let). Vnímavý divák ocení i nové scénické svícení a nové možnosti videoprojekce. Právě to bylo největší prázdninovou investicí, modernizace vyšla na 2,8 mil. Kč.

Do nové sezóny s novým vizuálem

Stejně jako loni jsme do soutěže na vizuál sezóny oslovili grafiky a výtvarníky. Nakonec jsme vybírali z 11 dodaných konceptů. „Úroveň dodaných návrhů byla velmi vysoká – všechny nějakým zajímavým způsobem akcentovaly naše zadání. Rozhodování bylo docela těžké, do procesu jsme zapojili například i některé členy hereckého souboru. Nakonec jsme se rozhodli pro vizuál grafika Michala Maliny z Uherského Hradiště. Oslovil nás minimalistickou grafikou a dokonalým propracováním,“ vysvětlila šéfka vnějších vztahů Blanka Kovandová s tím, že půjde o výraznou změnu oproti minulé sezóně, kterou jsme slavili padesát let naší unikátní budovy a která se tak nesla v duchu retra 60. let minulého století.

Posila hereckého souboru – Lucie Rybnikářová

S novou sezónou k nám zavítala nová tvář – mladá talentovaná herečka a zpěvačka Lucie Rybnikářová.  Lucie je vítězkou celostátní pěvecké soutěže Zpěváček 2011 a se šansony Hany Hegerové dobyla ostravskou hudební scénu. Zpívá také s cimbálovou muzikou Harafica.

Rozloučit jsme se museli naopak s hercem Vojtěchem Johaníkem, který od září přijal angažmá v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Své zlínské role však bude dohrávat.

Z programu mizí Klevetivky a hlídání dětí

V nové sezoně nebudeme nabízet službu hlídání dětí v divadle. Jako kulturní a příspěvková organizace města na ni nemáme licenci a bezpečnostní podmínky se rok od roku zpřísňují. Byť jsme se několik měsíců snažili, kvalitního a spolehlivého partnera, který by převzal za hlídání dětí zodpovědnost, se nám najít nepodařilo. Službu rádi obnovíme, pokud se situace změní. Děkujeme za pochopení.

Z divadelních programů zmizely od září také Klevetivky, neformální předpremiérové besedy s tvůrci nových inscenací. Divákům budeme informace o jednotlivých představeních nabízet postupně na webu divadla i na divadelních Facebooku, besedu s tvůrci nabídneme také Klubu přátel divadla, který se pravidelně schází v naší Dílně.

Upokojenkyně: Nová komedie otevře téma péče o seniory.

Milena Marcilisová a Jana Tomečková patronkami Týdne paměti. Již od roku 1994 je datum 21. září Mezinárodním dnem Alzheimerovy nemoci. Tímto dnem začíná Týden paměti. Městské divadlo Zlín v té době intenzivně zkouší hru Kazimira Lupince Upokojenkyně, nominovanou v roce 2015 na Cenu Marka Ravenhilla. „Senior komedii“ o zírání do stropu a čekání… Čekání na návštěvu nejbližších, na pár slov, na buchtičky… Na smrt? Komedii, jenž vtipně, ale současně velmi naléhavě upozorňuje na problematiku péče o seniory, především těch pobývajících v domově důchodců, vyčleněných z běžného života. „Hra nabízí vhled do světa jejich běžných každodenních starostí a radostí, ale také možnost pocítit hloubku samoty a až existenciální tísně, které toto odloučení způsobuje,“ říká dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová.

V hlavních rolích se představí Jana Tomečková a Milena Marcilisová, které se staly také patronkami Týdne paměti. „Za patronát jsme vděční. Je to výzva pro lidi, kteří u sebe pozorují potíže s pamětí, aby se nechali testovat. Stanovení včasné diagnózy je zásadně důležité pro zvládání nemoci,“ uvedla ředitelka Naděje Zlín Kateřina Pivoňková. „Uvedení hry Upokojenkyně přináší téma, které chce zlínská NADĚJE sdílet s lidmi v tomto městě – jak žít s demencí, jak a kde si říct o pomoc. Demence není jen záležitost nemocného, velmi se dotýká celé rodiny. A na život s demencí nemá nikdo zůstat sám,“ dodala.

Režie Petr Michálek. Premiéra je naplánovaná na 13. října v 19.00 ve Velkém sále.

Povídky z jedné a druhé kapsy: Děti dětem!

Unikátní projekt rozjelo MDZ ve spolupráci se všemi ZUŠ z celého Zlínského kraje. Během náročných konkurzů bylo na jaře vybráno 14 talentovaných dětí z dramatických kroužků, které dostaly příležitost přivonět si ke skutečnému velkému divadlu. Spolu s profi herci Markétou Holcmanovou a Matějem Štruncem a pod vedením režiséra Vladislava Kracíka zkouší pro Velký sál Čapkovy Povídky z jedné a druhé kapsy. „Doslova do těch kapesních detektivních případů skočili. Šest případů zločinů a krádeží řeší s lehkostí a dětskou hravostí,“ řekl dramaturg Vladimír Fekar. Premiéra bude 30. září ve 14.30 ve Velkém sále. Titul bude součástí předplatného pro školy.

100. výročí vzniku Československa oslavíme divadlem

Celou 73. sezónou bude rezonovat téma 100. výročí vzniku Československa, které spojilo Městské divadlo Zlín a Divadlo Aréna Bratislava, jejich herce a tvořivé síly. Společný česko-slovenský projekt Masaryk/Štefánik připomene dvě klíčové postavy významné historické události. Hrají Luděk Randár, Marta Bačíková, Juraj Bača j. h. a Dominika Richterová j. h. Scénář napsal Peter Pavlac. Režie Patrik Lančarič. Česká premiéra bude 27. října v 19.00 ve Studiu Z, slovenská je naplánovaná na 28. října v Divadle Aréna Bratislava.

Tisková zpráva Městského divadla Zlín

Foto: MDZ a Vlastimil Langer