Město vydalo knihu o historii Paměti obce Otrokovic

16.06.2020 10:51

OTROKOVICE - Po téměř třiceti letech se Otrokovice dočkaly nové knihy, která mapuje historii města. Publikace s názvem Paměti obce Otrokovic je zcela ojedinělá v tom, že zahrnuje události ještě před bouřlivým rozvojem města, které přišly po roce 1930 s podnikatelem Tomášem Baťou. Kniha bude dostupná i pro veřejnost.

„První písemná zmínka o obci se objevuje již v první polovině 12. století. Otrokovice se od té doby postupně vyvíjely a například v roce 1714 čítaly celkem 305 obyvatel a o padesát let později již jednou tolik.  To vše a mnohem více se mohou lidé dočíst v nově vydané publikaci, jejímž autorem je otrokovický rodák a kronikář Theodor Láník,“informovala tisková mluvčí otrokovické radnice Romana Pastuszková.

S myšlenkou vydat novou historickou knihu si město pohrávalo již několik let.  Nakonec byla vybrána práce Theodora Láníka Paměti obce Otrokovic. „Doposud existovalo určité povědomí o existenci Láníkových Pamětí, v praxi se však dochovalo pouze několik exemplárních strojopisů, příp. jejich xerokopie, a tak se s nimi mohl seznámit jen málokdo. To samo o sobě se nám jevilo být dobrým důvodem k jejich vydání,“ vysvětlila vedoucí odboru školství a kultury Barbora Šopíková.

Otrokovicím totiž doposud podobná kniha chyběla. Přestože od devadesátých let minulého století téměř každé město či obec vydaly obdobnou publikaci, v Otrokovicích nic takového vydáno nebylo. Jedinou soubornou prací o historii města tak až dosud byla kniha Otrokovice vydaná v roce 1981.  Na nové publikaci více než rok pracovala řada odborníků, včetně kronikáře města Petra Klokočky a vedoucí odboru.
 „Myslím, že díky této knize se nám podařilo vrátit Otrokovjanům něco málo z dnes již ztracené minulosti jejich obce, místa, které je jejich domovem,“ zhodnotil Petr Klokočka.

Paměti obce Otrokovice nechalo město prozatím vytisknout v počtu 500 kusů. Kniha má 583 stran, včetně dobových fotografií. Nejstarší z nich je z roku 1900. Kniha bude od 22. června k prodeji pro veřejnost. „Jde o výjimečné dílo, které nás zavede do života historických Otrokovic. Myslím, že se bude líbit všem, kteří mají naše město v srdci, ať již z Otrokovic pocházejí, nebo zde žijí,“ řekla starostka města Hana Večerková.

Publikaci si mohou lidé zakoupit v Turistickém informačním centru Otrokovické BESEDY za cenu 590 korun. K nahlédnutí je také v domečku v přístavišti.

Vlastimil Langer

Zdroj: Šárka Šarmanová, redaktorka Otrokovických novin

Foto: MěÚ Otrokovice