Město se ohrazuje proti lživé reportáži televize Prima o dotaci na seďárnu

01.02.2019 09:59

KROMĚŘÍŽ - Radnice se ohrazuje proti lživé reportáži, kterou televize Prima odvysílala ve čtvrtek v kauze seďárny pro lidi bez domova. Její provozovatel, obecně prospěšná společností Astras, žádá město o dotaci 60 tisíc korun na celoroční provoz seďárny.
„Radní doporučili zastupitelům schválit dotaci 30 tisíc korun s tím, že město má zájem na provozu seďárny jen na zimní měsíce. Astras se v reakci na toto doporučení podle televize rozhodl seďárnu zrušit. O přidělení či nepřidělení dotace i o její případné výši bude přitom rozhodovat až zastupitelstvo 7. února,“ sdělil tiskový mluvčím kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

„Televize však v reportáži hovoří o tom, že ‚seďárna nedostala od města potřebnou dotaci na provoz‘. Paní redaktorka Martina Julinová také uvádí, že ‚vedení města se ale rozhodlo přispět částkou 30 tisíc korun, která je podle něj odpovídající‘. A že peníze prý měly pokrýt náklady od listopadu do března. Nic z toho není pravda. O dotaci budou rozhodovat zastupitelé, což jsem já i tiskový mluvčí paní Julinové opakovaně sdělili. A 30 tisíc korun má podle radních pokrýt náklady od ledna do března letošního roku. I tuto informaci jsem paní redaktorce řekl,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.

Přestože štáb televize Prima strávil v jeho kanceláři zhruba půl hodiny a byl se situací podrobně obeznámen, v reportáži městu v podobě vyjádření místostarosty Peštuky věnoval jedinou větu, ve které město pouze deklaruje zájem řešit situaci bezdomovců za tuhé zimy a mrazů.

„Považuji reportáž televize Prima za manipulativní. Paní redaktorka městu nedala odpovídající prostor k vyjádření. Reportáž vyznívá tak, že je nám situace bezdomovců lhostejná a že seďárnu nechceme. Opak je pravdou. Reportáž především ale ignorovala základní fakt, že o dotaci bude zastupitelstvo teprve rozhodovat. Žádný dopis ohledně dotace na seďárnu nebyl dosud společnosti Astras odeslán,“ dodal Peštuka. Podle něj ale nese vinu i společnost Astras. „Ruší seďárnu, aniž by počkala na rozhodnutí města a aniž by s městem komunikovala. Vzkazuje nám to přes média. Považuji tento postup přinejmenším za zvláštní,“ doplnil Peštuka.

Město přitom společnost Astras dlouhodobě podporuje. Sídlí v městských prostorách, loni jí radní snížili nájemné z 250 tisíc korun ročně na 125 tisíc. Radnice loni navíc společnosti Astras schválila dotaci 143 tisíce korun na provoz azylového domu, nízkoprahového denního centra a noclehárny. Na letošní rok rada doporučila zastupitelstvu, aby pro Astras schválilo dotaci 145 tisíc korun na azylový dům a nízkoprahové denní centrum. K tomu rada doporučila schválit 30 tisíc korun na seďárnu. Noclehárna od ledna 2019 nefunguje, o jejím zrušení navíc Astras město předem neinformoval.

Foto: www.mesto-kromeriz.cz