Město opraví technologii chlazení na kroměřížském zimním stadionu

06.04.2020 12:15

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice opraví technologii chlazení na zimním stadionu. Radní již vybrali zhotovitele, kterým je společnost Energo Choceň. Nabídla cenu zhruba 36 milionů korun.
„Jedná se o první výraznější počin, co se týče rekonstrukcí sportovišť. Věřím, že brzy budeme mít pro sportující veřejnost další dobré zprávy,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Město na opravu získá dotaci zhruba 7,7 milionu korun ze Státního fondu životního prostředí. „Navíc asi 23 milionů korun si můžeme od fondu půjčit na výhodný roční úrok 0,45 procenta. Oprava je plánována tak, aby neohrozila začátek příští hokejové sezony, která, doufejme, proběhne již řádně bez narušení epidemií, kvůli které skončila letošní sezona předčasně,“ řekl místostarosta Karel Holík.

Stávající strojovna zimního stadionu je z roku 1972. „Opravu už potřebuje jako sůl. Rekonstruována bude celá chladicí soustava, strojovna i ledová plocha. Kromě modernizace zimního stadionu je důležitým cílem také ochrana životního prostředí, kdy snížíme množství použitého čpavku v zařízení z šesti asi na dvě tuny,“ doplnil Holík.

Podle Soni Mertové, vedoucí radničního odboru investic, je předmětem veřejné zakázky kromě výměny technologie chlazení a stavebních úprav ledové plochy a jejího bezprostředního okolí také osázení kluziště novými mantinely.
„Chladicí zařízení budou tvořit dva kompresory s automatickou regulací výkonu. Instalováno bude na místě původního zařízení. Pracovat by se mělo od dubna do července letošního roku,“ dodala Mertová.

Na ledové ploše kroměřížského zimního stadionu se každoročně protočí více než 60 tisíc lidí. Stadion patří městu, které ho získalo ve veřejné dražbě v roce 2006 za 4,93 milionu korun. Kromě hokejistů ho využívají školy, školky a také veřejnost.

„Radnice v roce 2008 opravila střechu, později ještě štítové stěny stadionu i další stěny objektu, z nichž odpadávalo sklo. V roce 2017 město opravilo osvětlení a ozvučení zimního stadionu. Další nákladné opravy však zimní stadion ještě čekají. V plánu je celková rekonstrukce interiéru i venkovního pláště, a také výstavba nové tréninkové haly ze zadní strany budovy,“ prozradil Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž