Město je s obchody ve spojení, v případě potřeby nabízí na pomoc městskou policii

24.03.2020 07:27

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Supermarkety a obchody s potravinami v Rožnově pod Radhoštěm pečlivě dodržují zvýšená hygienická opatření. „V období pandemie koronaviru a vyhlášeného nouzového stavu významně navýšily četnost provádění desinfekce, některé desinfikují provozovny až čtyřikrát častěji než v minulosti. Obchody také vyžadují dodržování některých dalších opatření, jako například rukavic v úsecích pečiva a nebaleného zboží. Město Rožnov se supermarkety snaží být v maximálním spojení z důvodu efektivnější komunikace.,“ uvedl Marek Havran z rožnovské radnice.

Starostu Radima Holiše po víkendu zajímalo, jak vypadala situace v obchodech po zřízení speciálního dvouhodinového úseku pro seniory (7 - 9 hodin), který začal platit na konci minulého týdne. „Dle informací z obchodů se o víkendu většinou dala situace zvládnout. Asi nejhorší to bylo hned na začátku té doby určené pro seniory v 7 hodin ráno, kdy se v některých obchodech tvořily hloučky před obchodem a v prodejnách bylo poměrně plno. To byl třeba případ prodejny Hruška na Koryčanských pasekách, kde nás v pondělí paní vedoucí požádala o dohled městské policie další den ráno kolem 7. hodiny, kdy tam mají přetlak důchodců, kteří jsou nakupovat ve vyhrazeném čase, “ prozradil starosta Holiš.

Supermarkety a obchody dodržují velmi zvýšená hygienická opatření. „Máme informace, že všude je významně navýšená četnost provádění desinfekce všech problematických míst – kliky, madla nákupních košíků a vozíků nebo nákupní pásy. V prodejnách jsou lidé vyzývání, ať si vezmou už u vchodu, minimálně však u pečiva a nebaleného zboží, igelitové rukavice,“ řekl starosta.

V jedné z prodejen například navýšili počet desinfekčních úklidů během směny na čtyřnásobek. „V minulosti jsme dělali desinfekci na prodejně třikrát za den. Teď desinfikujeme dvanáctkrát denně. K tomu samozřejmě máme v obchodě nejen u pečiva igelitové rukavice, samotné pečivo balíme některé druhy i po jednom kusu,“ řekl Jiří Skalík, vedoucí prodejny Albert na Masarykově náměstí.       

Z důvodu lepší a efektivnější komunikace si město vytvořilo databázi kontaktů na zodpovědné vedoucí supermarketů a větších obchodů ve městě. „Nyní máme pohromadě mobilní kontakty na všech devět vedoucích prodejen, k tomu také e-mailové adresy na konkrétní zodpovědnou osobu. Můžeme tedy v případě potřeby poměrně rychle reagovat a oslovit tak ty správné lidi,“ uvedl Radim Holiš, jenž neopomněl na poděkování nejen do supermarketů.
„Chtěl bychom za město poděkovat všem, kteří se starají o chod obchodů nejen s potravinami, ale také dalších provozoven – polikliniky, lékáren, drogerií a dalších. Moc si jejich práce vážíme a děkujeme,“ zdůraznil starosta Holiš.      

Některé supermarkety a obchody s potravinami mají nyní mírně pozměněnou otevírací dobu. Jedná se například o obě prodejny Albert, které mají standardně otevřeno od 7 do 20 h., ale nyní to je od 7 do 19 h. Mírně upravenou otevírací dobu mají také některé prodejny sítě Hruška.
„Chtěli bychom na občany apelovat, aby dodržovali všechny nařízení vlády a například také respektovali dvouhodinovku vyhrazenou pro seniory. Obecně je stále potřeba co nejméně vycházet ven. Kdo může, ať zůstane doma. To je teď ta nejlepší varianta,“ vyzývá starosta Radim Holiš.

Na oficiálním webu města www.roznov.cz/koronavirus a dalších komunikačních kanálech včetně facebooku a Mobilního rozhlasu město průběžně zveřejňuje všechna nová opatření, důležité informace a telefonní čísla.

Vlastimil Langer

Zdroj: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm

Ilustrační foto: Archiv KNZ