Matrika přijímá objednávky na červnová vítání občánků

13.05.2020 11:31

KROMĚŘÍŽ - Oddělení matriky kroměřížské radnice přijímá objednávky na červnová vítání občánků. „Mám radost z toho, že pandemie koronaviru je na ústupu a že můžeme obnovit i vítání občánků, uvedení malých dětí mezi Kroměřížany. Je to milé a důležité setkání pro děti, jejich rodiče, ale samozřejmě i pro město,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.

Podle vedoucí oddělení matriky Kateřiny Lučanové jsou nejbližší volné termíny 6. a 13. června. Více informací lidé získají od matrikářek, a to buď telefonicky či e-mailem. Kontakty jsou na webu města, viz odkaz .

Vládní nařízení zmírňuje také podmínky konání svateb. „Mohou se konat s účastí do 100 osob. Tento počet zahrnuje snoubence, svědky, fotografa, případně tlumočníka, svatební hosty včetně nezletilých dětí, ale také oddávajícího, matrikářku a hudebníky,“ popsala Lučanová. Všichni účastníci jsou povinni nosit ochranný prostředek na nos a ústa, který brání šíření kapének. Netýká se to jen snoubenců, kteří roušku mít nemusí.

„Nově účastníci obřadu nemusí dodržovat rozestupy nejméně dva metry od jiných osob. I nadále je ale nezbytné dodržovat hygienu rukou. Podání ruky ke gratulaci je možné pouze po vzájemné dohodě všech dotčených osob. V případě podání rukou je následně nutné ruce desinfikovat,“ doplnila Lučanová.

Kroměřížská matrika nyní eviduje na sobotu 16. května osm svateb. „Snoubenci počítali s malými svatbami do deseti hostů. Někteří nyní patrně využijí možnosti pozvat více hostů. Červnové svatby zatím většinou platí tak, jak si je snoubenci zarezervovali. Jen několik svateb bylo zrušeno s tím, že je snoubenci v této nejisté situaci odloží,“ uzavřela Lučanová.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž