Masopust ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

16.02.2017 09:44

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Tradičním masopustním veselím ožije v sobotu 18. února Dřevěné městečko. „Masopustních obchůzek se letos ujme skupina masek z Francovy Lhoty a folklorní soubor Javořina z Rožnova pod Radhoštěm.  Po celý den bude hrát dechová hudba Galička z Veřovic. Návštěvníci se mohou těšit na Staré hanácké právo – lidový zvyk, který předvede krojovaná skupina ze Sazovic. Na závěr programu vystoupí členové Sboru dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty s pásmem pochování basy“, uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
Celý areál provoní výrobky řeznických mistrů. Návštěvnici mohou ochutnávat z pestré nabídky zabijačkových výrobků a v laické anketě hlasovat „O nejlepší řeznický stánek“. Z lístků vhozených ve stáncích budou ve 14.00 hodin, po vyhlášení výsledku soutěží, vylosováni výherci z řad návštěvníků a obdrží uzenou kýtu či šunku.
Současně se uskuteční 20. ročník soutěže „O nejlepší valašskou klobásku“ a 10. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku. O vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodne pětičlenná odborná porota, složená z vylosovaných zástupců zúčastněných firem. Vzorky do soutěže mohou přihlášené firmy nosit v sobotu 18. února od 8.00 do 9.00 na ředitelství muzea.„Přijďte poznat tradiční masopustní zvyky na Valašsku a ochutnat zabijačkové speciality,“ pozval do muzea Jindřich Ondruš.

Program:

9:00      hraje dechová hudba Galička

10:00    slavnostní zahájení pořadu z balkónu fojtství a vyhlášení soutěží

10:15    Hanácké právo - předání práva

11:00    hraje dechová hudba Galička

11:30    masopustní obchůzky z Valašska z Rožnova p. R. a Francovy Lhoty

12:00    hraje dechová hudba Galička

12:30    Hanácke právo - vrácení práva

13:30    hraje dechová hudba Galička

14:00    vyhlášení výsledků řeznických soutěží a losování výherce vepřové kýty

14:30    masopustní obchůzky z Valašska z Rožnova p. R. a Francovy Lhoty

15:00    pochovávání basy

16:00    ukončení pořadu

Vlastimil Langer