Malí velcí filharmonici - projekt, který v Česku nemá obdoby startuje prvním koncertem v neděli ve Zlíně

05.05.2019 08:05

ZLÍN - Netradiční orchestr vybraných žáků ZUŠ a filharmoniků povede špičkový dirigent Tomáš Netopil. Orchestr, který si zachovává profesionální parametry, přesto jeho dvě třetiny jsou ještě žáci, sólisté, kteří většinou nejsou starší patnácti let a přesto jsou považováni za elitu, devadesátičlenný sbor, koncertní turné i zapojení dalších významných partnerů.
„To je projekt Malí velcí filharmonici, který se po více než roce příprav představí veřejnosti Zlínského kraje. První koncert se uskuteční tuto neděli od 19.00 v Kongresovém centru ve Zlíně. Unikátní orchestr vytvoří 27 členů Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a šedesát vybraných žáků veřejných ZUŠ Zlínského kraje. Vystoupí s ním také sbor zpěváků z krajských ZUŠek a konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž. Orchestr čekají čtyři koncerty. Na dirigentském stupínku bude jeden z nejvýraznějších českých dirigentů současnosti Tomáš Netopil, hudební ředitel Aalto Theater a filharmonie v německém Essenu a hlavní hostující dirigent České filharmonie. Následující tři koncerty povede dirigent, pedagog a klavírista Jiří Kadavý.
Projekt pořádá spolek Zuška?Zuška! (spolek všech 23 státních škol ve ZK) podruhé, partnerem je Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Program koncertů nabídne Nováka, Vejvanovského, Vivaldiho, Haydna a vrcholem bude výběr z Orffovy Carminy Burany.
"Projekt tohoto rozsahu co do počtu zapojení žáků, koncertů a špičkového vedení i sólistů je v rámci Česka unikátní. Tomu odpovídá i délka příprav a jejich náročnost," uvedla manažerka projektu Jana Kubáčová.
Projekt zároveň upozorňuje na mimořádnou muzikálnost moravských dětí a vysokou kvalitu státních uměleckých škol ve Zlínském kraji. Jedná se o jejich největší společný projekt za 140 let existence v kraji.
"Mezi sólisty je třináctiletý Jan Schulmeister, klavírista, který je mimořádným talentem a vítězem řady národních i mezinárodních soutěží. Špičkou ve své kategorii i na mezinárodní úrovni je čtrnáctiletý trumpetista Matyáš Ondrůšek, vítězkou řady soutěží je osmnáctiletá zpěvačka Zuzana Hradilová a úspěchy je ověnčená i patnáctiletá violoncellistka Klára Janíčková," uvedla Ivona Křivánková, ředitelka ZUŠ Kroměříž a předsedkyně AZUŠ ZK. Program zpestří také hostování mladých operních pěvců Romana a Tadeáše Hozy. Sbor povede Lenka Polášková.
"Projekt nabízí žákům intenzivní setkání s praxí. Filharmonici zde nejsou jen hudebníky, ale stávají se mentory a vzory svých mladých kolegů," uvedla předsedkyně spolku a ředitelka ZUŠ Martina Hniličková. Všichni účinkující, včetně dirigentů a hostů získali své hudební kořeny právě na zdejších zuškách, Zlínský kraj je pověstný vysokou kvalitou uměleckého vzdělávání.
"Malí velcí filharmonici jsou opravdu ojedinělý projekt, předchozí ročník měl velkou odezvu nejen u odborné veřejnost," uvedl ředitel zlínské filharmonie, Josef Němý.
Orchestr nedělním koncertem startuje turné po Zlínském kraji - už v úterý 7. 5. vyráží do Uherského Hradiště, následuje účinkování v rámci festivalu Musica Holešov 18. 5. a velkolepý závěr s mezioborovou prezentací ZUŠ bude v rámci víkendu otevřených zahrad v Kroměříži 8. června.
Z celého projektu vzniká časosběrný dokument, který představí cestu na pódia i krušné chvilky v zákulisí. Premiéru bude mít ve Zlíně na podzim.

Malé velké filharmoniky podpořil Zlínský kraj a záštitu projektu udělil hejtman Jiří Čunek, stejně jako primátor Zlína Jiří Korec, starosta Kroměříže Jaroslav Němec i město Uherské Hradiště.

Koncerty (vždy v 19.00)
5. 5. Zlín / Kongresové centrum /vstupenky v pokladně FBM