Luhačovické oběti holokaustu připomíná nová pamětní deska

15.06.2020 17:41

LUHAČOVICE - Pietní setkání, na kterém byla v Městské knihovně Luhačovice odhalena pamětní deska připomínající luhačovické oběti holocaustu, se uskutečnilo ve čtvrtek 11. června.

Na desce umístěné ve vstupu do knihovny je uvedeno motto Žádné jméno nesmí být zapomenuto a necelá  padesátka jmen obyvatel Luhačovic nebo zdejších rodáků, kteří byli kvůli svému původu a vyznání za temných dob holokaustu zavražděni. Jména těchto obětí byla během setkání také přečtena.
„Jsem rád, že jsme odhalili tuto pamětní desku obětem holokaustu a připomenuli i význam židovské komunity v rozvoji města. Luhačovice nezapomněli, nezapomínají a nezapomenou na to, že tento odkaz tady je," uvedl starosta Marian Ležák, který spolu s ředitelkou knihovny pamětní desku odhalil. Vznik pamětní desky financovalo město Luhačovice spolu s nadačním fondem Pramen Luhačovice.

Informace o historii židovské komunity v lázeňském městě po léta sbírala historička a vedoucí Muzea luhačovického Zálesí Blanka Petráková. „Luhačovická židovská komunita se nezdá ve srovnání s jinými městy veliká, zhruba od poloviny 19. století tu měla cca 25 až 35 trvale zde žijících obyvatel. Během lázeňské sezóny sem jezdívaly ale i čtyři stovky ortodoxních Židů z východu. Po informacích o zdejší židovské komunitě a o obětech holokaustu jsme v archivech začali pátrat už před 10 lety. Podařilo se tak dohledat spoustu příběhů luhačovických židovských rodin, z nichž nejstarší byli Sonnenscheinovi, mezi 4 nejvýznamnější pak patří také Donátovi, Jelínkovi a Bockovi,“ uvedla Blanka Petráková.
Právě ona tak zná osudy zdejší židovské komunity nejlépe, vždyť o nich sestavila rozsáhlou výstavu, která je v místním muzeu instalována do 14. června. Spolu s výstavou vznikla i stejnojmenná publikace Luhačovice a Židé. Stejně jako výstava přibližuje jednotlivé osudy židovských obyvatel lázeňského města, které bohužel za nacistické okupace stihl podobně strašný osud.
„V roce 1941 byli všichni židovští obyvatelé Luhačovic vystěhováni do ghetta v Uherském Brodě a jejich neblahý osud byl pak zpečetěn v koncentračních táborech," sdělila Petráková. Jak dodala, bylo pro ni velmi těžké na setkání číst jména lidí uvedených na pamětní desce, a to právě proto, že za nimi viděla konkrétní osudy zdejších obětí holokaustu.

Že se město Luhačovice a zdejší veřejnost rozhodla upozornit na osudy židovských obyvatel, ocenil i jeden z oficiálních hostů setkání v knihovně Jiří Arje Klimeš, zástupce Židovské obce Olomouc.
„Jako židovská komunita vnímáme takovéto počiny velmi pozitivně. Tato nelhostejnost k osudu minority nám dává naději, že my i naše děti se budeme moci začlenit do společnosti být v ní a cítit se v ní bezpečně," prohlásil Klimeš.

Kromě něj na setkání promluvila například i radní Zlínského kraje Michaela |Blahová nebo ředitel Muzea jihovýchodní Moravy, pod které spadá i luhačovcké muzeum. Podobu pamětní desky navrhl výtvarník František Petrák. 

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Luhačovice