Kroměřížští čtenáři se sice do knihovny nedostanou, vybírat ale mohou z nabídky e-knih

17.04.2020 14:15

KROMĚŘÍŽ - Čtenáři Knihovny Kroměřížska nepřijdou zkrátka ani v době, kdy je knihovna kvůli opatřením státu proti šíření nákazy koronaviru zavřená. Mohou si totiž půjčovat knihy v elektronické podobě.
„E-knihy jsou ideálním řešením, jak si udělat radost zajímavým čtením i v situaci, kdy je omezený pohyb obyvatel venku a budova knihovny uzavřená. Jsem přesvědčená, že z nabídky katalogu knihovny na jejím webu si vybere každý,“ řekla místostarostka města Daniela Hebnarová.

Knihovna Kroměřížska připravila možnost půjčování e-knih ve spolupráci s firmou Palmknihy. K dispozici je několik tisíc titulů ze současné produkce českých nakladatelství. Všechny najdou zájemci v online katalogu knihovny. Od klasické knihy pozná e-knihu tak, že se u jejího názvu nachází tlačítko „půjčit e-knihu“. Novinkou je, že elektronické knihy jsou v katalogu předřazeny.

„Půjčování je bezplatné. Uživatel musí mít jen platnou registraci a zadanou e-mailovou adresu na svém čtenářském kontě. Poté si stačí založit účet na www.palmknihy.cz se stejnou e-mailovou adresou a stáhnout si aplikaci eReading pro Android a nebo iOS do svého zařízení. Více informací lze nalézt na webu https://www.knihkm.cz/sluzby/e-knihy-ctecky.html,“ přiblížil tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Lidé, kteří se nemohou dočkat otevření knihovny, protože už nemají co číst dětem, mohou zase vyzkoušet zdařilou facebookovou stránku s názvem Čtením proti nudě, kde autoři dětských knih i známé osobnosti čtou dětem.

Knihovny už dávno nejsou jen místy, kde se půjčuje „čtivo“, přesto tu jsou knihy a péče o ně na prvním místě. Pracovníci Knihovny Kroměřížska je nyní kontrolují, vyřazují a připravují k opravám poškozené a zároveň nakupují, přijímají, evidují do systému a připravují k půjčování knihy nové.
V hudebním oddělení se chystá volný výběr CD, což aktuálně obnáší kontrolu všech nosičů. Pro návštěvníky bude pohodlné vyhledávání podle názvů skupin nebo i žánrů přímo z regálu. Dosud jim CD vydával pracovník knihovny.

„Máme čas i na některé technické práce. Vyměnili jsme stropní zářivky za LED svítidla, a protože se v knihovně svítí celodenně, očekáváme značnou úsporu elektřiny a tedy i peněz. V suterénu jsme vyměnili dveře a upravuje se zároveň část vstupu do počítačové učebny. Jsme připraveni na zprovoznění venkovních prostor knihovny, které si čtenáři v teplých dnech velmi pochvalují, včetně nové výsadby zeleně v těsné blízkosti venkovní čítárny,“ uvedla ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková.
V polovině letošního roku je podle ní navíc v plánu rekonstrukce hudebního oddělení a konferenčního sálu, včetně výměny podlahové krytiny. „K většímu komfortu při pořádání akcí v sále přispěje i nově zbudované zázemí včetně vybavení,“ dodala Kašpárková.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž