Kroměřížský starosta Němec se soustředí na práci pro město, náhradu škody žádat nebude

04.02.2020 15:55

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížský starosta Jaroslav Němec nebude uplatňovat nárok za zásah do své osobnosti kvůli svému neoprávněnému trestnímu stíhání. „Chci se naplno soustředit na práci pro město a na tuto záležitost jednou pro vždy zapomenout. Přemýšlel jsem o tom, a dospěl k názoru, že nechci věnovat čas a energii soudnímu sporu. Finanční újmu jsem kvůli trestnímu stíhání neutrpěl a zastavení trestního stíhání rozhodnutím státního zástupce je pro mě dostatečnou satisfakcí. Takže nyní se chci naplno vrhnout na plnění programového prohlášení koalice,“ uvedl Němec. Město Kroměříž naproti tomu nárok na náhradu škody od ministerstva spravedlnosti uplatňuje. Žádá uhrazení nákladů na právní zastoupení, které v tuto chvíli přesahují částku 300 000 korun.

Policie starostu stíhala pro údajnou trestnou činnost týkající se zadávání právních služeb souvisejících se společností Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). Vyšetřování případu zahájila v červenci 2018. Trvalo 16 měsíců, neboť státní zástupce trestní stíhání starosty zastavil až loni v listopadu. Konstatoval, že starosta Němec žádný trestný čin nespáchal. Podle právničky města Jany Zwyrtek Hamplové kauza Kroměříž vstoupí do právních dějin jako další exemplární případ nezákonné a nedůvodné kriminalizace komunálního politika, který jednal ve prospěch občanů Kroměříže i okolních obcí s cílem ochránit pro ně vodárenskou společnost před hrozící privatizací. Zmíněné právní služby totiž vedly v roce 2016 k uzavření akcionářské dohody mezi Kroměříží, městem Morkovice-Slížany a obcemi Dřínov a Zborovice jako akcionáři VaK. Dohoda lidem na 30 let zajišťuje přijatelnou cenu vody, obnovu vodovodů a kanalizace s pomocí dotací i to, že zisk společnosti skončí právě u měst a obcí, a ne u privátních subjektů. Proti akcionářské dohodě rázně vystupovalo hnutí ANO. Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a další tehdejší zastupitel za ANO Libor Kalousek jako jediní dva zastupitelé Kroměříže akcionářskou dohodu nepodpořili.

Policie v usnesení o zahájení trestního stíhání citovala kroměřížského zastupitele za ANO Tomáše Opatrného, který se přitom stal zastupitelem města až po rezignaci Vondráčka v prosinci roku 2017, tedy více než rok po uzavření akcionářské dohody. Opatrný u jednání ani u zadávání právních služeb jako zastupitel přitom nebyl. Podle Zwyrtek Hamplové je proto záhadou, o čem ve věci mohl svědčit. Opatrný, který sdílí společnou advokátní kancelář s Vondráčkem, přitom na zastupitelstvu odmítl, že by měl s trestním stíháním starosty cokoliv společného.

Ve stejné době, jako bylo podáno trestní oznámení na policii, přišel i podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který potvrdil, že radnice při uzavírání smluv nepochybila. Policie k závěru úřadu ale nepřihlédla.

Rudolf Maňas

Zdroj: MěÚ Kroměříž, Jan Vondrášek