Kroměřížský starosta Jaroslav Němec vyzývá k opatrnosti a ohleduplnosti

13.10.2020 14:35

KROMĚŘÍŽ - Opatření přijatá proti šíření nákazy koronavirem jsou nezbytná a je třeba, aby je lidé dodržovali. „Jinak se situace nezlepší. Je to na každém z nás,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Počet nakažených lidí v České republice stále roste, nemocnice se plní pacienty s covid-19, kteří jsou ve vážném stavu.
„Zlehčování toho, čím procházíme, není na místě. Je nutné, aby každý z nás byl opatrný a ohleduplný ke svému okolí. Rouška není velkým omezením, když může zachránit život. Chovejme se zodpovědně a epidemii překonáme,“ dodal kroměřížský starosta.
Podle něj se některá opatření vlády mohou sice zdát absurdní, přesto je nutné je respektovat. „Musíme strpět nepohodlí, abychom se zase dočkali klidných časů. Zdraví a bezpečnost našich nejbližších ale i ostatních lidí kolem nás je prioritou. Společně to zvládneme,“ poznamenal Němec. Podle něj by lidé měli nad rámec nařízených opatření ve vlastním zájmu omezit pohyb ve veřejném prostoru a také návštěvy, a to včetně návštěv příbuzných.
Rozsáhlá opatření omezující sociální styky zahrnují také uzavření základních škol. Město pouze musí zajistit provoz škol pro děti do deseti let zaměstnanců složek integrovaného záchranného systému, kroměřížské nemocnice a Sociálních služeb města Kroměříže.
„Pokud by tito lidé zůstali doma se svými dětmi, personální situace na mnoha pracovištích by se významně zhoršila,“ řekl Němec. Děti zmíněných zaměstnanců budou docházet do ZŠ U Sýpek a ZŠ Oskol. Mateřské školy stát nechal otevřené a město Kroměříž podle starosty nyní neuvažuje o tom, že by je samo uzavřelo či jejich provoz omezilo.
Nákaza koronavirem se nevyhnula ani městskému úřadu. Kvůli karanténě městský úřad musel omezit provoz stavebního úřadu, konkrétně jeho oddělení územního rozhodování a stavebního řádu. „Žádáme občany, aby své návštěvy odložili a na úřad chodili vyřizovat pouze nezbytné úkony související se stavebním řízením,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka. Stavební úřad je také nucen odkládat některá plánovaná jednání či prohlídky staveb.
Městský úřad kvůli nákaze koronavirem či nařízené karanténě provoz jiných odborů zatím omezovat nemusel. „Onemocnění covid-19 se nevyhýbá ani našim zaměstnancům. V současné době jde ale jen o jednotky osob, které se nakazily nebo musely do karantény. Provoz úřadu je zajištěn,“ doplnila tajemnice městského úřadu Veronika Škrabalová.
„Pro občany je u vstupu do budov připravena desinfekce, dovnitř nemohou bez ochrany úst a nosu. Úřad je v souladu s opatřením vlády pro veřejnost otevřen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, a to vždy jen na pět hodin,“ připomněl Jan Vondrrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.

Vlastimil Langer
Zdroj: Měú Kroměříž
Ilustrační foto: Archiv KNZ