Kroměřížská ortopedie je prvním školicím centrem u nás pro specializované operace kolene

14.07.2019 08:24

KROMĚŘÍŽ - Jako první u nás a jako jedno z mála pracovišť ve střední a východní Evropě získalo Ortopedické oddělení Kroměřížské nemocnice certifikát školicího centra pro korekční osteotomie kolene.
„Jedná se o speciální operační techniku, při níž se zachová kolenní kloub pacienta a úpravou osy končetiny se dosáhne správného rozložení zátěže v kloubu. Pro částečně opotřebovaný kolenní kloub tato operace představuje úlevu a může pomoci oddálit jeho kompletní náhradu o mnoho let.  Právě v Kroměříži lékaři těchto specializovaných operací provedou okolo tří desítek ročně. Zároveň nyní mohou v této operační technice školit odborníky z dalších českých i zahraničních nemocnic,“ informoval tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

„Je to určitě velký úspěch, certifikát školicího centra se uděluje pracovištím, která mají opravdu dobré výsledky. Zároveň je to důkaz, že i v menší nemocnici se dá dělat špičková medicína, pokud je dobrý operatér a má k tomu vytvořené podmínky,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.
„Jsem opravdu hrdý, že jsme se stali prvním certifikovaným pracovištěm pro korekční osteotomie kolene v České republice. Je to ocenění naší práce a dobrá zpráva pro naše pacienty, že právě kroměřížská ortopedie má vysokou odbornou úroveň,“ uvedl Moheb Rafi, primář Ortopedického oddělení Kroměřížské nemocnice, který se speciální operační technikou zabývá už deset let a za tu dobu provedl okolo tří stovek těchto operací.

Metoda se podle jeho slov používá u střední artrózy, kdy má pacient jednu polovinu kolenního kloubu opotřebovanou, ale druhou ještě zdravou. „Osa kolene bývá v takovém případě vyhnutá. Technika operace spočívá v rozevření klínu po protětí kosti pod kolenem s následnou fixací pomocí šroubů a dlah. Tím dojde k vyrovnání osy, rozložení zátěže a jejímu přenosu na zdravou polovinu kloubu, důsledkem čehož bolest ustoupí. Současná populace se dožívá více let, lidé chtějí žít aktivně i ve vysokém věku. Endoprotéza kolenního kloubu má při nejlepším životnost asi dvacet let, znamená to, že právě osteotomie je v indikovaných případech ideální volbou jak posunout načasování totální náhrady kolene. Mému nejmladšímu pacientovi, který podstoupil osteotomii kolene, bylo v době operace sedmnáct let a nejstaršímu pětasedmdesát,“ popsal primář Rafi.

Osteotomie kolene patří mezi operace, které nejčastěji podstupují bývalí i aktivní sportovci a může jim pomoci vrátit se zpět do aktivního života. Právě proto je vyhledávanou a uznávanou operací a stále nabývá na popularitě. „Na západ od nás je velmi rozšířená. V tuzemsku se rutinně provádí jen na málo pracovištích. Certifikovaným školicím centrem je ale pouze naše pracoviště. Pomohli jsme tuto metodu zavést například ve slovenském Ružomberoku. Byli se u nás školit lékaři z Fakultní nemocnice Olomouc, z Fakultní nemocnice Plzeň nebo i kolegové ze zlínské nemocnice, nemluvě o aktivních prezentacích na významných konferencích. Dobré výsledky těchto operací ale vzbuzují zájem i u odborníků ze zahraničí, v budoucnu tedy předpokládáme, že bychom mohli školit i další ortopedy nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Maďarska, Polska, Ruska či Ukrajiny,“ doplnil primář Rafi.

Vlastimil Langer

Foto: Kroměřížská nemocnice