Kroměříž si připomene osvobození města i osobnost generála Svobody

02.05.2022 07:51

KROMĚŘÍŽ - Sedmdesáté sedmé výročí osvobození Kroměříže i celého Československa si Kroměřížané, členové vedení města a zástupci nejrůznějších organizací z regionu připomenou na začátku května. Oslavou osvobození města bude pietní akt u památníku rumunských vojáků 3. května, který doplní o den později uctění památky Ludvíka Svobody na městském hřbitově.
„I po bezmála osmdesáti letech je třeba si připomínat hrdinské činy rumunských vojáků, kteří se zasloužili o osvobození našeho města, o naši svobodu, které bychom si měli zvláště v současné době velmi vážit,“ řekl starosta Jaroslav Němec.
„Pietní akt k uctění padlých vojáků rumunské armády s položením věnců k památníku na náměstí Míru se uskuteční v úterý 3. května v 10 hodin za účasti představitelů radnice, zástupců Armády České republiky, Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, Svazu válečných veteránů, Svazu protifašistických bojovníků a dalších organizací a veřejnosti. Pozvaní jsou rovněž zástupci velvyslanectví Rumunska v České republice,“ sdělil Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.
Den poté, tedy ve středu 4. května, ve 12,30 hodin proběhne pietní akt k uctění památky generála Ludvíka Svobody u jeho hrobu na městském hřbitově v Kroměříži. Při této příležitosti do Kroměříže přijedou členové Společnosti Ludvika Svobody a pamětníci z celého Česka.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Kroměříž