Kroměříž chce mít internetovou encyklopedii dějin města

09.11.2017 08:14

KROMĚŘÍŽ – Obyvatelé i návštěvníci Kroměříže by mohli v budoucnu najít informace o historii i současnosti města přehledně na internetu. Radní totiž schválili zapojení do projektu Elektronická encyklopedie Kroměříže. „Bude obsahovat například údaje o osobnostech, památkách, ulicích, zajímavostech či významných hrobech ve městě,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.
„Na vytvoření encyklopedie se vedle radnice bude podílet i Knihovna Kroměřížska, která je příspěvkovou organizací města. Pomoc předběžně přislíbil i Státní okresní archiv a Muzeum Kroměřížska. Počítá se se zapojením odborníků, kteří budou nová data kontrolovat tak, aby byla relevantní,“ řekl tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
„Na rozdíl od wikipedie zde budou informace ověřené a tedy správné,“ popsal vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.
Schválením záměru radnice odstartovala přípravné práce, jako je oslovení odborníků, pořízení speciálního softwaru a zajištění smluvních záležitostí, zejména ve vazbě na dodržování autorského zákona. Jakmile bude systém funkční, přijde na řadu samotné plnění systému daty. „Informace v encyklopedii budou vzájemně propojené. Lidé budou moci na obsah reagovat, podávat náměty k doplnění a přispívat by mohli i pamětníci,“ dodala ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková.

Vlastimil Langer
Ilustrační foto: Archiv KNZ