Krizový štáb Zlínského kraje jednal o vývoji epidemické situace

17.10.2020 08:31

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krizový štáb, který v pátek 16. října projednal vývoj epidemické situace v kraji i možnou změnu odběrového místa v Krajské nemocnici T. Bati, kam jsou směřováni lidé s podezřením na onemocnění koronavirem, indikovaní k odběru praktickým lékařem či epidemiologem, i samoplátci,“ svolal odsupující hejtman Zlínského kraje.
„Jednali jsme o možnosti udělat z cesty od nemocnice k Příluku jednosměrku, aby lidé ve svých vozidlech nestáli v místech, kde je to nevhodné, což se teď děje. O pomoc jsme požádali policisty. Dále jsme jednali o tom, jakým způsobem budeme uvolňovat lůžka v nemocnicích, kam umístíme pacienty, kteří už nebudou potřebovat intenzivní léčbu,“ informoval končící hejtman.
Následná péče pacientům, kteří by mohli jít do domácí péče, ale nemá se o ně kdo postarat, by mohla být poskytována v náhradních ubytovacích kapacitách. „Tipujeme objekty, které budou v případě potřeby využity k ubytování pacientů, kteří již nepotřebují intenzivní péči. V jednání je i možnost využití speciálních stanů. Připravujeme se na různé varianty, musíme mít zálohy. Významnou roli může mít také pomoc rodiny. Pokud zdravotníci řeknou, že pacient už nemusí být v nemocnici, je důležité, aby se o něj postarali doma rodinní příslušníci. Apelujeme tedy na rodiny, aby si své blízké brali z nemocnic co nejdříve domů, protože v domácím prostředí je pacient ohrožen možností nákazy daleko méně než v nemocnici. Kapacitu v nemocnicích musíme mít připravenou pro naléhavé případy,“ doplnil dosluhující hejtman.
Vláda ČR již uložila pracovní povinnost studentům vybraných ročníků lékařských fakult. „Studenti by mohli částečně vyřešit nedostatek zdravotníků. Pomoci by mohli i ambulantní specialisté, kteří by v nemocnicích mohli převzít péči o pacienty dle své odbornosti. Spolupráci nabídly také menší nemocnice ve Zlínském kraji,“ uvedl Robert Pekaj, vedoucí Oddělení pro zvláštní úkoly a bezpečnostní ředitel.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj