Krizový štáb v Rožnově ukončil svou činnost

21.05.2020 10:58

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Stálá pracovní skupina, která od 12. března 40 dnů plnila úkoly krizového štábu v Rožnově pod Radhoštěm, ukončila 17. května svoji činnost.

„Úkolem krizového štábu bylo sledovat a vyhodnocovat vývoj situace, zabezpečovat realizaci přijatých krizových opatření, informovat obyvatelstvo a připravovat podklady pro rozhodování starosty včetně dokumentace veškerých činností. Za účelem informovanosti občanů o vývoji krizové situace a opatřeních přijatých vládou byly využity veškeré komunikační kanály, které město vlastní od sociálních sítí, přes webové stránky až po bezdrátový rozhlas,“ uvedla tisková mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková.
Pro aktuálnost a přehlednost byla na webu města vytvořena samostatná záložka Koronavirus. Rovněž byla zprovozněna krizová informační linka, která po dobu svého trvání přijala 193 telefonních hovorů. Přes tuto linku mohli občané také nabízet dobrovolnickou pomoc, čehož využilo 21 osob a čtyři subjekty. Prostřednictvím krizové linky proběhlo i zprostředkování pomoci v 16 případech. Někteří žadatelé využili nabídku pomoci opakovaně. Za pomoci zaměstnanců úřadu bylo rozneseno do schránek rodinných domů a na dveře bytovek přes sedm tisíc informačních letáků.
„Na služebně městské policie jsme zřídili pro veřejnost sběrné a zároveň výdejní místo šitých roušek. Dobrovolníci zde přinesli přes 1 900 ušitých roušek, což je neskutečný projev solidarity a jsme za to vděční. Občané si bezmála 1 800 kusů rozebrali,“ řekla Martina Jurčová, která je tajemnicí krizového štábu.

V kooperaci s Charitou Valašské Meziříčí byl pro seniory obstarán nákup a dovoz objednaných potravinových balíčků a léků, tak aby byl minimalizován jejich pohyb na veřejnosti. Celkově bylo přijato přes 146 objednávek. Jedním z úkolů stálé pracovní skupiny krizového štábu bylo také zajištění osobních ochranných prostředků pro potřeby zaměstnanců MěÚ, MěP, HSm RpR, ZŠ, MŠ a poskytovatele sociálních služeb tak, aby tyto složky mohly vykonávat svou činnost bez omezení.
„Měli jsme také na starosti distribuci ochranných pomůcek pro poskytovatele zdravotních a sociálních služeb se sídlem ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Rožnov pod Radhoštěm. Na obec bylo zasláno 28 zásilek s ochrannými prostředky a k rozdělení poskytovatelům bylo přichystáno a ve spolupráci s městskou policií, která zajišťovala jejich výdej, distribuováno 777 balíčků,“ upřesnila Martina Jurčová.

Město Rožnov pod Radhoštěm přijalo také několik sponzorských darů. Jednalo se o jednorázové roušky, látkové roušky, dezinfekci, celoobličejové štíty, či bezplatné přepravy dezinfekce a rozvozu potravinových balíčků a léků.
„Napadá mě zde jediné slovo, a to je děkuji. Utvrdil jsem se ve faktu, že v Rožnově krize zvládat umíme. Přestože to bylo pro všechny z nás nové, všichni jsme do toho šli se 100% nasazením. Děkuju členům stálé pracovní skupiny krizového štábu, že odložili strach a šli do toho naplno. Taky všem firmách, které nám poskytly sponzorské dary, které jsme mohli předat příspěvkovým organizacím, tak aby mohly fungovat. Nemůžu nevzpomenout všechny dobrovolníky, kteří nabídli pomocnou ruku,“ dodal předseda krizového štábu, starosta Radim Holiš.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm