Krajští kriminalisté ukončili vyšetřování případu padělaných bankovek

13.05.2019 10:30

ZLÍN - Krajští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality skončili v těchto dnech vyšetřování případu padělání a pozmění peněz a podali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby proti šesti obviněným, kteří měli vyrábět a uvádět do oběhu padělané bankovky. Za zločin padělání a pozměnění peněz hrozí obviněným až osmiletý trest odnětí svobody.

„Hlavními obviněnými ze skupiny šesti osob jsou dva muži ve věku 32 a 29 let, kteří vyráběli v rodinném domku na Kroměřížsku padělané bankovky. Výroba peněz se děla na základě předchozí objednávky třicetiletého muže. Dvojice obviněných tak vyrobila nejméně 25 bankovek v nominální hodnotě 500, 1 000 a 2000 korun. Bankovky vyhotovili tak, že okopírovali pravé bankovky, část padělaných bankovek pak dvojice padělatelů předala muži, který si peníze objednal, část si ponechali a platili s nimi nebo se pokoušeli zaplatit v obchodech, na bezinkách apod. Od muže, který si zhotovení bankovek objednal, dostali pervitin, který oba obvinění v té době užívali,“ informovala krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. 

Šestice obviněných, mezi nimiž je i jedna žena, padělané bankovky udávala do oběhu v restauracích, obchodech, benzinkách nebo jimi platili za taxi na různých místech Zlínského a Olomouckého kraje. Jelikož se jednalo o poměrně nezdařilé padělky, tak byly některé odhaleny přímo při placení nebo pak při přepočítávání tržeb.
„Podle odborníků se jednalo o méně zdařilé padělky. Bankovky neměly všechny ochranné prvky, rozměry bankovek neseděly oproti originálním platidlům, některé měly křivě ustřižené okraje, měly jinou barvu a byly lesklé. Na první pohled bylo zřejmé, že nemají vodoznak a ochranný proužek je kopírovaný,“ sdělila policistka.
Oba padělatelé skončili po zásahu policie vloni v září ve vazbě, ostatní jsou stíháni na svobodě. Mladší z dvojice obviněných přešel letos na jaře z vazby do výkonu trestu odnětí svobody za jinou trestnou činnost.

Starší z dvojice obviněných zůstává ve vazbě a mimo padělání peněz je kroměřížskou policií stíhán pro trestný čin dotační podvod. Jako zákonnému zástupci mu byl přiznán a následně vyplacen úřadem práce příspěvek na zvláštní pomůcku pro nezletilou dceru ve výši sto čtyřicet tisíc korun. Konkrétně na motorové vozidlo.

„Muž  však zakoupil automobil pouze za dvacet devět tisíc korun a zbylé peníze utratil. Dobře přitom věděl, že je povinen zbylou částku vrátit poskytovateli. Úřadu pak doložil kupní smlouvu k zakoupenému motorovému vozidlu, ve které byla nepravdivě uvedena celá přiznaná částka. Neoprávněně si tak ponechal sto jedenáct tisíc korun,“ dodala Lenka Javorková.
Vlastimil Langer

Foto: Policie ČR