Krajský radní Kašný si prohlédl obnovený zámek a další památky Slavičína

10.02.2020 17:03

SLAVIČÍN – Krajský radní pro kulturu a památkovou péči Miroslav Kašný v doprovodu Aleny Pospíšilové, vedoucí oddělení památkové péče krajského úřadu, se setkali se starostou Slavičína Tomášem Chmelou, aby se detailně seznámili s památkami města. „Slavičín je město s  bohatou historií a například obnova zámecké budovy tak, jak jsme měli možnost si ji prohlédnout, má značný potenciál výrazně přispět k zviditelnění této části regionu,“ řekl radní Miroslav Kašný. Společně navštívili trojkřídlý jednoposchoďový zámek, který byl v nedávné době adaptován na hotel a pivní lázně. Původně barokní zámek, který je kulturní památkou, je  situován na vyvýšenině bývalého tvrziště na severním okraji centra. Vznikl v přibližné lokací starší již neexistující pozdně středověké tvrze v první polovině 18. století za vlastnictví hraběcí rodiny Illesháziů. Je obklopen krajinářským parkem, který je veřejně přístupný. V r. 1912 se majiteli stali Lambert a Josefa Wichterlovi. Zámek po dobu své existence zaznamenal mnoho změn majetkových i stavebních, přesto je společně s kostelem a farou významnou, doposud stojící historickou stavbou města Slavičína.

„Slavičín patří k nejstarším osadám jižního Valašska a byl vždy biskupským lénem. První písemná zpráva o něm je z r. 1256, kdy Slavičín je v listině biskupa Bruna uváděn jako městečko s trhem, mýtem a kostelem,“ konstatoval starosta Tomáš Chmela.

Rudolf Maňas

Zdroj: www.kr-zlinsky.cz , Alena Pospíšilová