Krajská knihovna od dnešního dne postupně obnovuje provoz

27.04.2020 16:24

ZLÍNSKÝ KRAJ - Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně postupně obnovuje svůj provoz. Od pondělí 27. dubna je možné v běžné provozní době v přízemí ústřední budovy vracet knihy a jiné vypůjčené dokumenty v samoobslužném automatu. Půjčování knih a další služby, jejichž rozsah bude upřesněn, knihovna nabídne od pondělí 4. května.

 „Máme radost, že můžeme otevřít knihovnu, chceme ji však otevřít bezpečně a pokud možno natrvalo. Připravujeme proto jednotlivé provozy postupně, zajišťujeme obtížně dostupné ochranné prostředky a vracíme knihovnu zpět z nouzového stavu do běžného režimu. Nejde to však ze dne na den, jsme velká knihovna, proto prosím čtenáře o trpělivost a pochopení,“ vysvětlil ředitel knihovny Jan Kaňka.

V první fázi budou mít uživatelé knihovny možnost od pondělí 27. dubna vracet vypůjčené dokumenty v Ústřední knihovně (Vavrečkova 7040, budova 15) prostřednictvím samoobslužného automatu. Systém upomínání zůstává nadále pozastaven a čtenáři se nemusí obávat žádných sankčních poplatků. Od pondělí 4. května bude spuštěna možnost výpůjček knih, a to zpočátku na základě objednávky či rezervace z katalogu.

„Dle dalšího vývoje budeme postupně nabízet další služby, jako je volný výběr v jednotlivých odděleních, obvodních knihovnách a pobočkách. V posledním kroku přijdou na řadu prezenční a pobytové služby – čtení denního tisku a časopisů, studium a relaxace v knihovně, používání počítačů a dětské koutky. Pořádání akcí pro veřejnost bude obnoveno v závislosti na usneseních vlády omezujících kulturní a vzdělávací aktivity,“ informovala Gabriela Winklerová, mluvčí knihovny.

„S ohledem na ochranu zdraví čtenářů i knihovníků, prosíme uživatele v této době o využívání možnosti online plateb a předregistrace, které jednak zrychlí obsluhu v knihovně a zároveň zvýší bezpečí všech zúčastněných,“ zdůraznila Winklerová.

Nadále lze využívat z pohodlí domova online služby (kfbz.cz/online).

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Vlastimil Langer