Krajská galerie zve na Básníky v prostoru Zlín 2020

07.06.2020 09:14

ZLÍN - Červnové večery budou v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně patřit básníkům. „Již po jedenácté Krajská galerie pořádá cyklus autorských čtení Básníci v prostoru Zlín, kde každoročně přijímají pozvání osobnosti české a také slovenské literatury. Setkání je vždy spojeno s hudebním vystoupením a uvádějí ho přední bohemisté a literární historikové. Letošní ročník zahájí koncert Tonyho Ducháčka a Garage  v pátek 12. 6. 2020 na střeše budovy 14 továrního areálu?“ informovala Šárka Michalíková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

12. 6. 2020 v 18.30 Tony Ducháček a Garage – Nosit v hlavě spoustu věcí

Jedna z našich největších současných rokenrolových hvězd, charismatický zpěvák, básník a textař Tony Ducháček a celá jeho legendární kapela Garage znovu po mnoha letech vystoupí ve Zlíně, kde na klasickém koncertě zazní jejich nejznámější písně.

19. 6. 2020 v 18.30 Jiří Daníček – Katzovy sady

 Jiří Daníček je básník, prozaik, také překladatel z francouzštiny a hebrejštiny, předseda Federace židovských obcí. Představí se básnickou tvorbou zejména z poslední knihy Kam a odkud, vydané nakladatelstvím Ztichlá klika, jehož majitel Jan Placák, také autora představí. V pořadu zazní židovské hudba, písně klezmeru v podání ostravské kapely Mamalör.

26. 6. 2020 v 18.30 Jiří Červenka – Jak ale mluvit o tom, co je, s tím, kdo není?

Básník, překladatel a po mnoho let také kastelán na hradě Pecka Jiří Červenka svůj večer věnuje památce a vzpomínkám na svého přítele básníka Tadeáše Birona. Hudební doprovod bude patřit jazzové klasice.

4. 9. 2020 v 18.30 František Lízna – Jak jen teskná je noc

Básník František Lízna je kněz – jezuita, který se ve své pastorační práci věnoval především lidem na okraji společnosti, lidem bez domova, také vězňům, sám byl mnohokrát z politických důvodů vězněn, mimo jiné v souvislosti se svým podpisem Charty 77, je známý také jako pěší poutník, o těchto duchovních cestách napsal dosud pět knih. Je autorem jediné básnické knihy vydané nakladatelstvím Vetus via, podle které je pojmenován i náš večer – Jak jen teskná je noc. Básníka a kněze představí esejista a literární kritik Igor Fic. Večer bude provázet básníkova oblíbená cikánská muzika z Ostravska.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně