Kraj podpoří uspořádání cyklu Bacha na Mozarta

22.01.2018 19:13

ZLÍNSKÝ KRAJ – Dotací ve výši jeden a půl milionu korun přispěje Zlínský kraj k tomu, aby si obyvatelé i návštěvníci regionu mohli v letošním roce dopřát unikátní koncerty klasické hudby v podání špičkového evropského souboru Czech Ensemble Baroque - cyklus Bacha na Mozarta!, jehož patronem je sólista Metropolitní opery v New Yorku Adam Plachetka.

„Zlínský kraj má zájem podpořit tento projekt, protože rozezní celý náš kraj. Jsem přesvědčen, že nejen pro lidi z regionu, ale i pro návštěvníky bude významným obohacením kulturní nabídky,“ řekl hejtman Jiří Čunek, který nad akcí převzal záštitu.

„Vedle stálého působení Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, kterou kraj spoluzřizuje, tak budou mít lidé v řadě dalších míst regionu možnost dopřát si kvalitní umělecké zážitky prostřednictvím unikátního abonentního cyklu z dílny Czech Ensemble Baroque. Tento soubor interpretuje hudbu klasiků 17. a 18. století v autentickém provedení na dobové nástroje. Právě v tom spočívá jeho unikátnost,“ sdělila krajská tisková mluvčí Renata Janečková.

Již od roku 2012 běží cyklus Bacha na Mozarta! v Brně. A právě díky finanční podpoře kraje bude letos poprvé rozšířen i na východ Moravy.

„Ve Zlínském kraji jsou fantastické prostoty vhodné jak pro velké barokní kantáty, tak pro komorní koncerty. Úžasné možnosti skýtá například zámek v Holešově, zlínský evangelický kostel, bazilika na Svatém Hostýně, samozřejmě Kroměříž a další místa, kde mohou být večerní koncerty důvodem, proč by se zejména zahraniční návštěvníci mohli v regionu zdržet i déle, než jeden den. Vidím zde tedy i potenciál s dopadem do cestovního ruchu,“ uvedl Roman Válek, zakladatel Czech Ensemble Baroque a dirigent tohoto tělesa, který je sám rodákem a patriotem Zlínského kraje.

Díky dotaci kraje jsou ceny vstupenek koncertů světové úrovně přizpůsobeny možnostem obyvatel regionu. Vstupné na menší komorní koncerty začíná na částce 150 korun.

Cyklus Bacha na Mozarta! bude slavnostně zahájen 2. února v Kroměříži recitálem Molieri Adama Plachetky - áriemi z oper W. A. Mozarta a A. Salieriho za doprovodu Czech Ensemble Baroque.

Vše o programu a další informace na webu: www.bachanamozarta.cz.

Vlastimil Langer

Foto: www.ebcz.eu/bacha-na-mozarta-zlinsky-kraj/

Zdroj: www.kr-zlinsky.cz